Víme, co Čechům a Slovákům k obědu chutná nejvíce. Žebříčku nejpopulárnějších jídel „vládne“ klasika. Vyplývá to z průzkumu a detailní analýzy zkonzumovaných obědových a denních menu za uplynulých 6 měsíců ve více než 160 restauracích a jídelnách Delirest v Česku i na Slovensku.
Kuřecí řízek je jasná volba. Z konvektomatu chutná skvěle a neplave v oleji
Denní menu napříč Českem i Slovenskem ovládá ověřená klasika. Absolutním vítězem je smažený kuřecí řízek, který z piedestalu sesadil loňský obědový „guilty pleasure“ smažený sýr. U nás v Delirestu ho primárně připravujeme v konvektomatu, což znamená, že při přípravě spotřebujeme minimum oleje. Na chuti to ale poznat není, dokázal to i náš nedávný test řízků.
„Příprava v konvektomatu je méně náročná – ve srovnání s fritézou najednou připravíte větší počet řízků. Nemluvě o tom, že smažení není zdravé, používá se obrovské množství tuků, kterým jídlo během přípravy nasákne. Pro srovnání na 10 řízků ve fritéze jsem u testu řízků použil 10 litrů oleje, u konvektomatu to byl 1 decilitr. V našich závodních restauracích a školních jídelnách si proto můžete dopřát „kuřízek“ opravdu bez výčitek,“ popisuje Martin Váňa, skvělý kuchař a správce všech receptur společností Delirest a Primirest.
U dalších dvou míst žebříčku nejoblíbenějších jídel obědového menu se už chutě dvou národů liší. Slováci dále nejčastěji sáhnou po smaženém sýru a černohorském kuřecím řízku. Strávníci z Češka dávají přednost holandskému řízku a pečenému kuřecímu stehnu.
I když se to nutričním expertům a výživovým specialistům zřejmě nebude zamlouvat, i v případě bezmasých jídel „hitparádě“ nejoblíbenějších jídel vévodí smažené česko-slovenské obědové „retro“: křupavá, zlatavá strouhanka a táhnoucí se sýr. I tento ale připravují závodní a firemní restaurace Delirest většinou v konvektomatu. Takže při přípravě neplavou v oleji.
„V ideálním světě bychom smažená jídla neměli jíst vůbec. Takový ale neexistuje. I já si je jednou za čas dám. Když už se pro smažené jídlo rozhodnete, snažte se k němu přidat co nejvíce zeleniny. Ta totiž obsahuje jak vlákninu, tak i antioxidanty, které po smaženém jídle přijdou tělu vhod.“
Kristýna Ostratická, výživová expertka a Fit Brand Chef společností Delirest a Primirest
„Překvapení se na prvních příčkách nekoná. Tradiční postupy, dobře známe chutě, generacemi strávníků milovaná jídla. Na druhé straně, když se velmi podrobně probereme více než 6 miliony obědů, které jsme v našich restauracích v Česku i na Slovensku uvařili, jasně vidíme, že se postupně do popředí dostávají i jiné, ne až tak tradiční pokrmy,“ komentuje letošní výsledky Josef Veselý, který vede elitní tým Brand Chefů Delirest a Primirest.
Jsme polévkové národy a milujeme sladké
Polévka je grunt – i letos z analýzy vyplynulo, že milujeme polévky a považujeme je za mimořádně důležitou součást poledního menu. Především gulášovou jen málokterý ze strávníků vynechá – zaslouženě proto obhájila první místo v žebříčku popularity v Česku i na Slovensku. Dále už natrefíme na rozličné chutě, jedno ale máme společné – milujeme syté a husté klasiky, v top trojce nechybí ani vývar. „Vysvětluji si to tím, že v Česku je větší tendence považovat polévku za předkrm a přípravu na další chod. Na Slovensku mají sytější polévky větší tradici – v některých regionech byly náhražkou hlavního jídla,“ vysvětluje Kristýna Ostratická.
Zatímco v zahraničí je zvykem spíš sladká tečka, u nás v závodních a firemních restauracích hosté milují sladké jako hlavní chod. Jak vyplývá z průzkumu a interní analýzy dat společnosti Delirest v kategorii sladká jídla jednoznačně vedou chutě našeho dětství a vůně linoucí se z babiččiny kuchyně.
„Když už sáhneme po sladkém obědu, snažme se do něj dostat bílkovinu. Například pokud máme na výběr zemlbábu a tvarohové knedlíky, volte raději to druhé,“ pomáhá v rozhodovacím procesu Kristýna Ostratická. Podle ní, bychom po sladkém obědu měli myslet i na dodání vlákniny. Když chyběla u oběda, je nutričně správné doplnit ji u večeře.
Češi i Slováci rádi ochutnávají novinky
Skvělou zprávou je, že se strávníci postupně učí poznávat a akceptovat nové chutě a ingredience, často na základě jejich dovolenkových kulinárních zkušeností. Z exotické kuchyně se stává zajímavé zpestření, časem dokonce pilíř výběrových menu, kterým dominují právě zahraniční jídla. Velkým hitem jsou například Buddhovy a Poké misky. „Od roku 2020, kdy jsme je do menu Delirest zařadili, jsou stálicí v našich závodních a firemních restauracích a těší se velké oblibě,“ popisuje Kristýna Ostratická.
Zároveň strávníci mnohem častěji myslí i na racionálnější úpravu surovin – grilovaní, příprava v páře, sous-vide anebo i celkovou skladbu talíře – například namísto tradičních příloh jako jsou rýže, hranolky anebo bramborové kaše sáhnou po jiných, například po luštěninových plackách nebo zeleninové kaši z mrkve či topinambur. Strávníci v závodních restauracích mají rádi v rámci obědové menu také grilované ryby a sýry.
„U fit jídel vidíme, že se lidé rádi vrací k chutím, které jím zachutnali na dovolené, u moře nebo na horách a chtějí po nás autentická koření, ingredience, jídla,“ komentuje výsledky Josef Veselý a dodává: „a my to přesně tak děláme. To, jak připravit různá cizokrajná nebo trendová jídla, se učíme na speciálních workshopech. Například naposled jsme pro šéfkuchaře organizovali praktické školení indické kuchyně, kterou nám představil kuchař z Bangladéše.“ Zkrátka šéfkuchaři Delirestu se stále učí, aby uspokojili rostoucí zájem strávníků o originální kulinární zážitky.
V nabídce nechybí ani vegan jídla. Tu ještě více než u běžných jídel platí, že je důležité, aby jídlo na talíři dobře vypadalo. Prodává to nejenom chuť ale také oči.
Žebříček oblíbenosti jednotlivých pokrmů společnost Delirest vypracovává jednou ročně. Data management a kuchaři sledují trvale a dále s nimi pracují. Díky tak širokému souboru dokážou obědové menu ještě víc přizpůsobit chuťovým preferencím hostů například v rámcitakzvaného Gastrokalendáře, který přináší vždy třetí týden v měsíci do všech závodních restaurací Delirest speciální menu – mimořádný recept zohledňující sezonu, lokální suroviny nebo je inspirovaný v kuchyních jiných zemí a kontinentů.