Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Darovat potraviny už jde. Teď je na řadě darování hotových pokrmů

13. 4. 2021

Neplýtváme

Duben je nejen v Compass Group měsícem, kdy se připomíná mezinárodní Stop Food Waste Day, který upozorňuje na plýtvání jídlem. Spousta věcí už se v Česku pro jeho snížení udělala – je možné darovat potraviny, rozběhly se výzkumy a třeba plýtvání ve výrobě se čím dál víc hlídá. Co je zatím komplikované, to je darování hotových jídel. Ale blýská se na lepší časy.

Speciální projekt na to teď má organizace Zachraň jídlo, která už před časem vyběhla do světa třeba s kuchařkou s tipy, jak snížit plýtvání v domácnostech, nebo výzkumem, který monitoroval potravinový odpad ve velkokapacitním stravování. Právě z něho vzešlo mimo jiné to, že v restauracích nebo kantýnách zůstává relativně velké množství nesnědených porcí kvalitního jídla – konkrétně je to 14 procent. Právě to jsou hotové nevydané pokrmy vhodné k darování. „Proto jsme se rozhodli zanalyzovat situaci a pojmenovat všechny překážky, které brání dalšímu přímému využití takového jídla například v potravinových bankách nebo v dobročinných organizacích,“ říká Anna Strejcová, ředitelka organizace Zachraň jídlo.

To do list: DPH…

Problematických bodů identifikovali ona a její kolegové hned několik: Jeden velký představuje třeba daň z přidané hodnoty. „Česká legislativa aktuálně neumožňuje osvobození takového bezúplatného příjmu od DPH. I za darované jídlo by ve výsledku někdo musel daň zaplatit, což samozřejmě celý koncept narušuje,“ říká Denisa Rybářová, která má projekt na starost.

Mluví přitom o komplikaci, pro jejíž řešení už existují vzory. V Česku se již povedlo od daně osvobodit potravinové dary z obchodních řetězců. A protože mapovali i podmínky v jiných zemích Evropské unie, přišli třeba na to, že v Portugalsku občané dosáhli zrušení takové daně za pomoci petice. A třeba v Itálii se našlo řešení na úrovni měst – radní v Miláně svolili k tomu, že restauracím, které prokazatelně, dobrovolně a dlouhodobě darují jídlo, sníží daň za svoz odpadu. V roce 2018, kdy se systém testoval, činila roční daňová úleva 20 procent. V roce 2019 už se zvýšila na 50 procent.

…a hygiena

Další komplikace, na které předávání hotových pokrmů naráží, se týkají hygieny. Když si jídlo připravují samy restaurace a kantýny, mají profesionální technologie na to, jak ho například šokově zchlazovat nebo zmrazovat. Prodlužují tak výrazně jeho trvanlivost a přitom dodržují požadavky na bezpečnost a kvalitu pokrmů, i když tento způsob jejich úpravy je velmi přísně regulován hlavně požadavky na dodržení teplotního řetězce. K tomu musí respektovat řadu dalších přísných hygienických norem.

V případě darování by se tak dělo to, že by se jídlo předávalo dalšímu subjektu, který by musel zajistit dodržení stejných podmínek. A to je třeba pro charitní zařízení velký oříšek. „Kromě toho narážíme na to, že jak jsou hygienické stanice roztříštěné po krajích, každá si normy a možnost jejich úpravy vykládá úplně jinak. Je těžké získat stanovisko, které by bylo plošně uplatnitelné na celou Českou republiku,“ upozorňuje Rybářová, na co se bude v příštích měsících snažit najít jednotnou odpověď.

Než se povede definitivně stanovit, za jakých hygienických podmínek by bylo balení a převoz jídla možné, vyrýsovala se ještě jedna alternativní cesta. Lidé ze Zachraň jídlo totiž dostali nabídku z jedné olomoucké základní školy s osvíceným ředitelem, který řeší, jak ideálně naložit s jídlem, které se nevydá ve školní jídelně. Podle toho, co zatím Rybářová a její kolegové zjistili, by totiž bylo možné hotové jídlo převést do charity v těch samých nerezových nádobách, ve kterých se vozí i do škol, které samostatnou vývařovnu nemají. Odpadlo by tedy plýtvání obaly i nutnost hlídat hygienu balení a uchovávání zabalených jídel v chladicích zařízeních. Když navíc lidé ze Zachraň jídlo sondovali zájem charit, ukázalo se, že už jen jedna oslovená by denně dokázala přijmout až 200 porcí, takže by se opravdu nevyhodilo ani jediné sousto.

Prozkoumávání všech možných cest, kterými by bylo možné jídlo zbývající v jídelnách a restauracích darovat, bude úkolem dalších měsíců. Podle Petra Brože, který má v Compass Group na starosti udržitelnost a environmentální strategie, se už teď počítá s tím, že podobně jako v předchozích aktivitách Zachraň jídlo by se také největší český provozovatel závodního stravování do darování zapojil hned, jak bude jasné, jak to přesně a podle zákona správně provádět.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků