Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Exšéfkuchař Eurestu svými videorecepty zaujal až za hranicemi

25. 5. 2022

Co nám chutná

Youtuberem je dnes kdekdo. Mladinké celebrity propagující zdravý životní styl a kosmetiku nebo mistři videoher. „Mně se to slovo ani trochu nelíbí,“ říká 74letý Josef Holub, bývalý šéf kuchařů Eurestu. Přesto se youtuberem stal. Ne pro slávu nebo peníze, ale pro dobrou věc. Poprosily ho o to dcery žijící v zahraničí, protože ani ony samy a už vůbec ne jejich kamarádky si nejsou jisté některými původními českými recepty a postupy. Vznikl tak videokanál s názvem Dnes vaří děda, jehož prostřednictvím se česká klasika ve velkém dostává do zahraničí.

Kdyby si vychutnával zaslouženou kuchařskou penzi, nikdo by se mu ani nedivil. Josef Holub strávil život u plotny – vařil v těch nejvyhlášenějších restauracích a připravoval plné stoly pochoutek na luxusní večírky a veledůležité akce. Byl zvyklý na ohromnou zodpovědnost a tlak a pak také na vlny radosti, když se všechno povede. Není divu, že se mu z kuchyní nechce. Právě naopak, dodnes v různých z nich „hostuje“ a přináší do nich tolik ceněnou zkušenost. A teď ji vnáší i do online světa.

„Obě dcery žijí dlouho mimo Česko, jedna v Berlíně a druhá v Londýně, a mají spoustu kamarádek, které by rády vařily poctivě a tradičně tak, jako se to dělalo u nich doma, jenže někdy jim chybí nápady a někdy jistota,“ líčí Josef Holub, jak se jeho projekt zrodil. Vaření je jeho ohromná vášeň, i když už je v penzi, pořád vypomáhá v kuchyních Eurestu a příležitostně i v hotelu Olympik. Sám říká, že dokud bude stát, od plotny se nehne. A tak ho ani k pro něj úplně nové aktivitě nemusel nikdo nutit.

Proklikejte si jednotlivé videorecepty Josefa Holuba.

Název jeho YouTube kanálu – Dnes vaří děda – by mohl svádět k tomu, že ve všem mají prsty vnoučata, ale ta jsou v tom jenom zprostředkovaně. Když jsou v Česku, u realizace receptů asistují nebo si rovnou poroučí konkrétní jídlo. „Všechno mimo vaření samotné zajišťují moje holky, já dávám videím jenom svoje ruce a občas tvář. Natáčí manželka a materiál pak pošleme do Berlína, kde ho sestříhají a dají k tomu české a anglické titulky,“ dává nahlédnout do zákulisí Holub. Jeho videosbírku tvoří i zdánlivě jednoduché recepty, jako je jemná bramborová kaše nebo jahodové knedlíky, ale najdete v ní i o něco složitější „klasiky“ – chřest s holandskou omáčkou nebo jehněčí na majoránce. Dcera nutí někdejšího šéfkuchaře k pravidelnosti a tvorbě dvou videí týdně, což se mu posledních pár týdnů nedařilo naplnit. Denně pomáhal svým kolegům v profi kuchyni a v rámci volných dnů si udělal gastronomický výlet do Madridu. Navíc, za pár dní mu začne perné léto.

Plán? Diktují vnoučata

„Budeme tady mít vnoučata, takže počítám, že si budou diktovat. Náš 8letý vnuk Davídek si vždycky říká o koprovku nebo o svíčkovou, tu má také rád,“ povídá s vášní kuchaře a dědečka v jednom Josef Holub. Ta vášeň se ale projevuje i jinde. I ve věku, kdy už by nemusel nic dělat, si Holub libuje v tom být součástí profesionálních kuchařských týmů a denně vídat lidi, kteří cítí stejné zapálení. Za ta léta jeho praxe se sice významně obměnily technologie i jídelníčky, základ je ale prý pořád stejný: radost z přípravy něčeho opravdu dobrého, při čem pak lidé stráví příjemné chvíle.

Láska k vaření se u něj krok za krokem tvořila léta, za 31 let existence českého Eurestu patří Josef Holub nepopiratelně k jeho největším osobnostem. Kuchařem se vyučil v Mladé Boleslavi a na zkušenou musel nejdřív, jak sám říká, do zaplivané putyky. Pak si to ale všechno tisíckrát vynahradil. Ještě jako mladík nastoupil do pražského hotelu International. V 25 letech poprvé vycestoval do berlínské restaurace Morava umístěné přímo na legendárním Alexanderplatz, kde dělal nejdřív řadového kuchaře, pak zástupce šéfkuchaře a později, po štaci v Japonsku, i šéfkuchaře. Působil i na pozici šéfkuchaře v hotelu Panorama, kde se zaměřoval na rauty, bankety a recepce. Právě odsud se dostal na pozici vrchního školitele kuchařů společnosti Eurest, což obnášelo mimo jiné starost o provoz restaurace na Pražském hradě. Znamenalo to i to, že hned dvakrát měl pod taktovkou recepci k oslavám 28. října za vlády prezidenta Havla.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků