Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Jídelna jako vyhlášená restaurace? Ve Valašském Meziříčí to tak funguje

29. 6. 2020

Neplýtváme, Z kuchyně

Gastronomie je jedním z největších fenoménů posledních let. Už nás nepřekvapí, když se v hlavních vysílacích časech nejsledovanějších televizí objeví kuchařská show. Jsme zvyklí hledat v gastromapách, číst gastroblogy a nechávat se inspirovat gastronauty. Přesto však existují ještě nečekaná překvapení. Například, když se v žebříčku popularity objeví kuchyně, kterou byste tam nečekali. Tak, jako se to stalo ve Valašském Meziříčí, kde se mezi vyhlášené restaurace dostala i závodní jídelna. Pro nás dobrý důvod se do městečka v podhůří oblých beskydských kopců vypravit a zjistit, co v místní pobočce společnosti SCHOTT dělají dobře.

Základní ingredience se tu jmenuje lidský faktor. Což poznáte hned ve chvíli, kdy vás přivítá vedoucí provozu Martina Kratochvílová. Když se dá s vámi do řeči, vše se zdá být zalité sluncem, pochvaly proudí všemi směry a vy máte pocit, jako by vaření pro 350 lidí bylo tou nejzábavnější věcí na světě.

Tým Martiny Kratochvílové ve Valašském Meziříčí

Pětičlenný tým pod vedením Martiny Kratochvílové nasytí v běžném provozu 300 strávníků, a to čtyřmi až pěti jídly v kombinaci s teplým bufetem. A servírují se tu i pokrmy, které byste ve firmě, jež se soustředí na montáže průmyslových optických vláken, LED diody, zpracování plochého skla nebo skleněných výrobků, nečekali. Zaměstnanci tu na denním meníčku běžně nacházejí i jídla jako kuřecí špízy na hráškovém pyré, sous-vide kachnu, červenou řepu na kari nebo Helenčiny rohlíčky – domácí rohlíčky s povidly.

Helenčiny rohlíčky

Místo do restaurace do jídelny

Díky skvělé spolupráci s vedením společnosti SCHOTT mají ale mnohdy práce mnohem více. „Čas od času zajišťujeme i catering pro management. Někdy je to 300 croissantů do dalšího dne, jindy chuťovky na poradu vedení nebo dobroty ke kávě. Nejvíc nás ale potěšilo, když přijel na návštěvu nejvyšší management z mateřské společnosti SCHOTT z Německa. Tehdy je pan generální ředitel nevzal do nějaké luxusní restaurace, ale občerstvení jsme pro ně chystali my sami,“ vzpomíná Martina Kratochvílová.

Podle Renáty Žurovcové, regionální manažerky Compass Group, pod kterou tato restaurace spadá, je SCHOTT jedním z nejotevřenějších klientů, se kterými má možnost spolupracovat. „Vše vychází od osobnosti generálního ředitele, pana Marcina Macka, který dokáže všem našim zaměstnancům vždy upřímně poděkovat za dobře odvedenou práci nebo připravované gastronomické akce. Nikdy se nezapomene po každé akci zastavit a osobně každému poděkovat. Naše zaměstnance bere prakticky jako své vlastní lidi, dokonce i pracují v barvách značky SCHOTT. Ráda také vzpomínám na vánoční akci, kdy si celý management firmy SCHOTT oblékl kuchařské košile, vánoční čepečky a obsluhoval své zaměstnance námi připraveným vánočním jídlem. To jsou momenty, které vás nabíjejí a dávají vám chuť do další práce. Navíc máme ve Valašském Meziříčí opravdu skvělého šéfkuchaře.

Martina Kratochvílová a Renata Žurovcová, dvě ženy, bez kterých by to zkrátka nešlo

Z nejdražších surovin zvládne vařit každý

Právě na osobnost Martina Redla nedají ve Valašském Meziříčí dopustit. Nejenom pro nezpochybnitelné kulinářské umění, ale i pro věrnost. Do závodní jídelny nastoupil před 22 lety na školní praxi a kuchyni už neopustil, i když měl možnost jít do komerčních restaurací. „Každá hospoda může mít michelinskou hvězdu, ale vařit dobře v závodní restauraci, to umí málokdo. Z těch nejlepších a nejdražších surovin zvládne vařit každý, ale mít omezený rozpočet, a přesto vařit dobře, to už je větší výzva,“ vysvětluje místní šéfkuchař, co ho na práci baví.

Ve své kuchyni také řeší omezování množství odpadů. „Místo okrajování se spousta zeleniny nyní škrábe, váží se vyhozené suroviny a přemýšlí se, jak co nejvíce suroviny zužitkovat. Některé věci nepoužijete, ale spousta věcí se zachránit dá. Třeba i u brambor. Oškrábete brambory a ze slupek uděláte chipsy. A to nejen z brambor, ale také z mrkve nebo pastináku. Nebo někdo vyhazuje zeleninu z vývaru, ale to je také škoda, my ji strouháme a vracíme do vývaru, který je tím ještě výživnější. Zkrátka spotřebovat všechno, to je ta největší výzva,“ uzavírá Martin Redl.

Z městečka, které proslavil jeho jmenovec Vlasta Redl, tenista Tomáš Berdych nebo skupina Mňága a Žďorp, odjíždíme dobře najedeni i naladěni. Což jsou dvě základní emoce, které by jídlo mělo přinášet. Dobré jídlo se tu potkává s úsměvem. I proto, až bude SCHOTT zase pořádat den otevřených dveří, bude tu dost pravděpodobně znovu stát neskutečná fronta. „Minule jsme podávali pečená kachní stehna s bramborovými noky a červenou řepou na kari,“ říká Martina Kratochvílová. A vy dobře víte, že letos vymyslí zase něco speciálního.

Takové pohoštění pro návštěvy společnosti SCHOTT nebývá výjimkou

Na závěr ještě krátký dovětek přímo od generálního ředitele valašskomeziříčské pobočky SCHOTT Marcina Macka: „Jsme hodně spokojeni nejen s kvalitou jídla, ale také s výjimečnou flexibilitou, neobvyklou pro závodní stravování. Máme skvělou posádku v kuchyni, která naslouchá, dívá se na své strávníky a vychází nám ve všem vstříc. Chceme, aby naši zaměstnanci chodili rádi do práce, chtěli jíst v naší závodní restauraci a v průběhu přestávky si mohli odpočinout a získat sílu. Proto je pro nás důležité i prostředí kantýny – a jsme rádi, že tým Compassu, který u nás ve Valašském Meziříčí pracuje, to vnímá stejně.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků