Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Kdo skutečně rozhoduje o tom, co děti opravdu jedí? Častěji kolektiv než rodiče

15. 9. 2021

Co nám chutná

Sami jste to dost možná zažili na vlastní kůži. Někdy je to úsměvné, někdy se chcete hanbou raději schovat. Děti toho na sebe umí prozradit opravdu hodně. A hodně toho vypovídají také jejich zvyky ve školních jídelnách. Takové paní kuchařky by mohly vyprávět. Lenka Nová, zkušená kuchařka Scolarestu z MŠ a ZŠ Milovice, rovnou říká, že dětské stravování je opravdu hodně ovládáno kolektivem. A i když mají rodiče někdy snahu, aby děti jedly co nejzdravěji, kolektiv nad jejich úmysly často zvítězí.

Lenka Nová vaří od svých 18 let. Nejdřív pracovala v zaměstnanecké jídelně, pak si odskočila na mateřskou a po návratu z ní nastoupila do školní jídelny, takže už je čtvrtým rokem specialistkou na dětské stravování. Dovede tedy porovnávat.

„Děti jsou asi nejnáročnější strávníci. Nejde jen o to, že člověk se musí smířit s tím, že jejich jídla nemůže dochutit tak výrazně jako ta pro dospělé. Odráží se na nich zvyky zavedené v jejich rodině i to, co si momentálně myslí jejich skupina kamarádů,“ vypozorovala z druhé strany výdejního pultu kuchařka.

Mizející polévky

Jídelníčky dětí ve školních jídelnách jsou ovlivňované nutností dodržovat spotřební koš, jehož suroviny se rozdělují zpravidla do polévky, hlavního jídla a nějakého doplňku ve formě salátu, mléčného výrobku, ovoce nebo drobného dezertu. A už tady se někdy objevuje první komplikace. „Většina dětí dnes z domu vůbec nezná polévky. Maminky toho mají hodně, tak na ně rezignovaly. Jenže právě tam se dá schovat zelenina nebo luštěniny. My potom bohužel vidíme, jak je děti často bez ochutnání rovnou odnesou,“ mrzí trochu Lenku Novou, která má sama dvě malé děti.

Když se pak s kolegyněmi malých strávníků ptá, co jedí doma, slýchává reakci: pizzu a hranolky. „Tomu se nedá konkurovat,“ reaguje energická žena. Ne, že by si myslela, že to tak mají doma všechny děti. Znát je to hlavně na těch, které na obědy v jídelně „neslyší“.

Pozor na výběr

V její pobočce Scolarestu se stejně jako jinde denně připravují tři hlavní jídla – pod „jedničkou“ bývá schované některé klasičtější, třeba omáčka s knedlíky, pod „dvojkou“ výživnější masa s rýží a pod „trojkou“ zdravé pokrmy, jako je pohanka po indicku nebo cizrna po italsku. Jakkoliv kuchyně fandí zařazování nových surovin, barevným kombinacím a lehčím variantám, kvůli tlaku kolektivu na ně často nedojde.

„Mockrát jsme zažily, že dítě si přijde pro svoji pohanku, kterou mu maminka objednala, jenže protože mají všichni okolo svíčkovou, rozbrečí se nám u výdeje. Najednou je totiž jiné než ostatní,“ upozorňuje na citlivý moment kuchařka. A jestli by poslala rodičům jednu radu, pak to, ať obědy vždycky raději vybírají společně s dítětem. „Není to o tom, že by dítě pohanku vůbec nechtělo. Jsem si jistá, že v některých rodinách jsou na ni děti zvyklé a rády si ji dají, ale když takhle vidí ostatní kamarády z družiny, tím spíš ji odnesou, aniž by se jí dotkly. Osobně mi přijde důležitější, aby se dítě ve škole najedlo, než mu něco na sílu nutit,“ glosuje Nová a radí myslet na vyváženost dětských chutí, preferencí kolektivu a rodičovských zásad.

Když má ovšem říct, co malí strávníci naopak vyhledávají, nepřekvapí. Od jejího vlastního mládí se prý vůbec nic nezměnilo: buchtičky se šodó, krupicová kaše, svíčková, kuře na paprice nebo rajská s těstovinami a masovými kuličkami. To jsou favorité, na které se stojí dvě fronty – nejdřív na hlavní chod a pak na přídavek. „Třeba buchtičky s krémem jsou tolik oblíbené, že z 1200 porcí, které denně připravujeme, si je dají dvě třetiny strávníků,“ ilustruje kuchařka, která rovnou přiznává, že ve škole se jí buchtičky vždycky povedou lépe než doma. Zatímco v jídelně má plné ruce práce, doma jí chybí trpělivost nechat těsto patřičně vykynout. „I moje vlastní děti mi to potvrzují. A říkají taky to, že i svíčkovou si ode mě dají raději ve škole,“ pousmívá se.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků