Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Nebojte se upozornit na problém, vyzývá iniciativa Speak Up

8. 4. 2022

Z kuchyně

V ideálním světě zaměstnanci sami upozorňují na potenciální problémy. Manažer totiž nemůže mít oči všude. Když se budeme dívat všichni, ohromně nás to posune. V tomto duchu mluvila před pár dny v jednom z článků na blogu Český oběd specialistka na hygienu Kateřina Dorotíková. Její slova zdaleka neplatí jen v oblasti upozorňování na hygienická rizika. Iniciativa a na ni navázaná směrnice s názvem Speak Up má stejné ambice v oblasti dodržování firemních principů otevřenosti, důvěry a odpovědnosti, tj. aby se kdokoliv – zaměstnanec nebo i obchodní partner – nemusel bát otevřeně promluvit, pokud se mu nebude v rámci obchodního jednání nebo aktivit zástupce firmy cokoliv líbit. Compass Group garantuje, že hlášení vyslechne a provede ty správné kroky vedoucí k nápravě.

Vlastně je to jako s hasičskými cvičeními. Když se jich lidé mají zúčastnit, leckdo to vezme jako zbytečnost. Jenže v krizových situacích se vždycky ukáže, kdo a jak poctivě se chystal. Proto Compass Group významně posiluje aktivity v oblasti prevence a nabízí jednoduchý, a přitom funkční webový nástroj s názvem Speak Up. Jeho prostřednictvím mohou nejen zaměstnanci centrály, ale i kdokoliv z provozů a také obchodní partneři nebo klienti hlásit jakékoliv podezřelé chování nejen ekonomického charakteru.

„Neférové jednání – ať už přímé nebo prostřednictvím třetích stran – jako například korupci, úplatky nebo jakoukoliv jinou nezákonnou činnost a neetické chování striktně odmítáme. Máme vůči nim nulovou toleranci. Proto systém protikorupčního managementu ještě víc posilujeme a do obchodních procesů zavádíme řízení podle mezinárodně uznávané normy ISO 37001,“ vysvětluje Michal Debrecéni, generální ředitel Compass Group v Česku a na Slovensku.

ISO 37001: Systém protikorupčního managementu je norma, která pomáhá firmám vytvořit, implementovat, udržovat a zdokonalovat jejich systémy managementu s cílem zamezit úplatkářství. Norma zahrnuje množství pojistek a kontrolních mechanismů, které reprezentují tzv. „dobrou praxi“ v rámci globálního boje s úplatkářstvím.

Srdcem přístupu je právo (ve vztahu k zaměstnancům i povinnost) vyjádřit své obavy a zároveň záruka, že od Compass Group získá zdroj informací správnou podporu a pomoc. Procesy významně urychluje a zjednodušuje webová platforma Speak Up. Jedná se o zabezpečený webový systém, prostřednictvím kterého může kdokoliv anonymně nahlásit jakékoliv podezřelé praktiky. Stačí naskenovat QR kód v mobilním telefonu nebo otevřít odkaz přímo na webové stránce Compass Group. Není nutné se přitom nijak identifikovat, pokud ohlašovatel nechce. Je jen dobré, když si zapíše referenční číslo svého „hlášení“ a sleduje, jak se vyvíjí zjišťování informací ze strany vedení společnosti. Ta je povinná každý takový podnět prošetřit.

„Cílem je maximálně zjednodušit proces nahlašování. Nabízená digitální cesta je bezpečná, bez rizika odvety, a navíc striktně důvěrná. Pokud někdo dává přednost tradičnější formě, pak je nonstop k dispozici i telefonická linka 800 701 383,“ doplňuje Debrecéni. Systém navíc počítá s tím, že se ohlašovatel může mýlit. V takovém případě nebude čelit žádným disciplinárním krokům, protože se předpokládá, že jednal v dobré vůli.

Přijatá systémová opatření povedou nejen ke snížení rizika neetického nebo protiprávního jednání, ale tvoří i nedílnou součást řídících procesů Compass Group. Firma si zakládá na tom, že funguje příkladným a etickým způsobem. Vše je pevně zakotveno v interních dokumentech – konkrétně v Politice společnosti, Zásadách obchodního styku nebo Etickém kodexu. Jejich plné znění je trvale k dispozici na webových stránkách www.compass-group.cz.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků