Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Některé děti u nás vidí příbor poprvé

7. 10. 2020

Z kuchyně

V minulém textu o Scolarestu jsme trochu zavzpomínali na časy starých školních jídelen. Psali jsme o tom, že legendárním univerzálním hnědým omáčkám a zamračeným výrazům kuchařek už odzvonilo. Dnešní stravování dětí se přibližuje možnostem, na které jsou zvyklí spíše dospělí strávníci. Ať už jde o způsoby objednávání, atmosféru v jídelně nebo služby pro „hosty“ (tedy děti) nebo jejich rodiče. O tom, jaké konkrétní aktivity připravuje Scolarest svým strávníkům v letošním roce, jsme se bavili s regionálním ředitelem provozu Josefem Háskem.

Jak se za poslední roky změnilo stravování dětí?
Stále platí, že klíčem jsou lidi. Ti dělají jídlo, servis, službu a všechno kolem. Doporučený spotřební koš, ze kterého máte připravit chutnou, energeticky hodnotnou a vyváženou porci pro děti, je víceméně stejný. Dramaticky se ale mění vše kolem. Prostředí, služby, technologie, komunikace s hosty, a hlavně se mění potřeby rodičů a dětí. Otevřením spolupráce s dalšími subjekty se oboru rozšířily možnosti, a zvětšila se tak i kvalita školního stravování.

Mění se i požadavky samotných dětí nebo jejich rodičů?
Nejde jen o tlak rodičů. My sami víme, jaký závazek máme. Některé děti u nás poprvé vidí příbor. Naším přáním je naučit je dobře jíst a rozumět základním pravidlům v oblasti jídla, protože to nikdo jiný úplně nedělá. Proto děláme akce jako Den jódu, JUŽ nebo Barvožrout.

Mohl byste tyhle aktivity představit podrobněji?
Barvožrout je projekt, ve kterém se snažíme děti naučit, jak by měl ideálně vypadat jejich oběd. Děti si vybarvují kolečka podle toho, co v daném měsíci jedly. Na konci měsíce pak kartičku odevzdají na pokladně školní restaurace a soutěží o ceny. Kolo, sportovní pomůcky, batůžky a další věci, které souvisejí s pohybem. V rámci JUŽ se snažíme dát stravování do souvislosti s celkovým životním stylem. Je to zkratka pro motto: „Jíme zdravě. Učíme se s lehkostí. Žijeme zodpovědně.“ Vysvětlujeme, proč upřednostnit zeleninu před sladkostmi, jaké mají jednotlivé pokrmy vliv na naše tělo. Ale také to, proč je dobré neplýtvat surovinami nebo nevyhazovat zbytečně jídlo. Den jódu je pak den, ve kterém představujeme rybí kuchyni. Té my Češi dlouhodobě příliš neholdujeme, přitom je to škoda.

A co ty požadavky. Mění se?
Logicky ano. Rodiče jsou náročnější než dřív. Mají větší možnost výběru, ale to je jedině dobře. Uvařit jen oběd už dneska málokomu stačí. Chtějí objednávat a platit online, mít přehled o jídle, očekávají zpětnou vazbu. Na mnoha provozech také řešíme celodenní stravování, snídaně i svačiny, což je pro rodiče velká přidaná hodnota. Jsou rádi, když starost o svačiny přebere někdo jiný a dítě si vybere jen to, na co má doopravdy chuť. S tím do hry přichází také otázka bezpečnosti potravin.

Co tím myslíte?
Jako rodič můžete dát na kartu restrikce – pokud si nepřejete, aby si dítě z jakýchkoliv důvodu dalo, co mu nevyhovuje.

V některých školách prý zajišťujete i snídaně. Jak to vypadá?
Děti se sjedou z okolních obcí a mohou se najíst přímo ve škole. Oběd je všude, v každé školní jídelně, ale my jim otevřeme už ráno před snídaní. Můžou si tu posedět. Na jedné škole máme dokonce společné svačinky – první a druhá třída přijde s učitelkou a o přestávce se společně najedí. Děti jsou potom pozornější, klidnější. I ze strany školy slyšíme, že je pro ně přechod z mateřské školy přirozenější.

Zmínil jste technologie v kuchyni. Jak změnily přístup ke stravování?
Díky tomu, že máme vlastní techniky, jsme schopni řešit vybavení kuchyní. Ti, kteří dodávají technologii, chtějí jenom prodat. My v tom sami vaříme, a tak chceme, aby bylo všechno funkční. Nejde o to vybavit sedm školních jídelen smažicími fritézami s vodním filtrem. Rodiče mají možnost přijít a podívat se k nám do skladu, z čeho vaříme. Klademe také čím dál větší důraz na zpracování potravin. Dnes už prakticky nevaříme z prášků a smažená jídla neplavou v oleji. Každá naše surovina je absolutně bezpečná a dokonale dohledatelná. Například svačiny se hodně přibližují tomu, co znají rodiče z mateřské školky.

Technologicky jiný svět ale představuje také komunikace. Jak funguje?
Přes portál mujscolarest.cz. Každý strávník, který se k nám zaregistruje, už automaticky dostává autorizační kódy do portálu. V portále vidí zůstatek na kontě, vidí jídelníčky, historii a může si spravovat svůj účet. Může zakazovat odběr něčeho konkrétního, nebo naopak povolit. Může s námi i komunikovat, odeslat vzkaz. Jednoduše v profilu napíše, co potřebuje. Pokud dítě nerespektuje rozhodnutí rodičů, tak mu zakázanou potravinu prostě sebereme (úsměv). Ale dítě potom samozřejmě přijde domů a vyjednává s rodiči.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků