„Hledáte chutný, sytý a zároveň zdravý recept? Vyzkoušejte náš segedínský guláš s tempehem. Tento fermentovaný sójový produkt je plný bílkovin, vlákniny a vitamínů. Recept je jednoduchý, výsledek lahodný a zasytí celou rodinu. Navíc potěší i vegetariány. Připravte si nadýchané špaldové knedlíky a pusťte se do vaření!“
Proč zařadit do jídelníčku tempeh?
Tempeh je fermentovaný sójový produkt, který nabízí řadu zdravotních benefitů a je skvělým doplňkem pestré stravy. Sepsali jsme pro vás několik důvodů, proč byste ho měli zařadit do svého jídelníčku:
Tempeh má vysoký obsah rostlinných bílkovin. Je tak ideální volbou pro vegetariány, vegany a všechny, kteří se snaží omezit konzumaci masa.
Tempeh obsahuje značné množství vlákniny, která podporuje zdraví trávicího systému, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol.
Tempeh je bohatý na vitamíny skupiny B. Dále obsahuje mangan, fosfor, hořčík, železo a vápník.
Tempeh je všestranný pomocník v kuchyni
Tempeh má jemnou, oříškovou chuť a pevnou texturu, díky čemuž se dá připravit na mnoho způsobů – smažit, grilovat, péct, dusit, marinovat. Můžete ho přidat do salátů, sendvičů, polévek, kari a dalších pokrmů.
Navícje stále dostupnější v supermarketech, nejenom v obchodech se zdravou výživou. Nemusíte se bát, že by nechutnal dětem. Zkuste recept na segedínský guláš s tempehem. Otestovali jsme ho za vás a děti ve školních jídelnách Primirest jej milují.
„V Primirestu je segedín z tempehu oblíbenou bezmasou variantou tradičního pokrmu. Díky použití fermentované sóje je trávení snazší než při klasické přípravě z masa. Použitím kysaného zelí zase zajistíme dostatek vlákniny a vitaminy.“
Suroviny na recept z tempehu: Vegetariánský segedínský guláš
Suroviny
4 porce
200 g cibule
rostlinný olej
sůl, bobkový list, nové koření
10 g sladké mleté papriky
300 g kysaného zelí
500 g uzeného tempehu
250 ml smetany
50 g hladké mouky
400 ml zeleninového vývaru
listová petrželka na ozdobení
Houskové knedlíky:
400 g špaldové mouky
10 g čerstvého droždí
1 ks vejce
250 ml mléka
2 plátky žitného chleba
sůl
Postup přípravy vegetariánského segedínského guláše
Na oleji orestujeme najemno nakrájenou cibuli, do zlatohnědé barvy. Přidáme na kostky nakrájený tempeh a krátce orestujeme. Poté tempeh z pánve vyndáme.
Do té samé pánve, na které jsme restovali tempeh, přidáme hladkou mouku a zarestujeme. V případě potřeby přilijeme trochu oleje a přisypeme mletou sladkou papriku. Opět vše zarestujeme, aby paprika lépe pustila barvu. Dejte však pozor, aby se nespálila, protože by pak byla hořká.
Vše zalijeme zeleninovým vývarem a dobře rozmícháme. Pak přidáme koření svázané v gáze (bobkový list, nové koření), provaříme alespoň 30 minut, aby se uvolnil lepek a byl lépe stravitelný.
Z provařené omáčky vyjmeme balíček s kořením, přidáme kysané zelí, které jsme propláchli vodou a překrájeli na menší kousky. Chvíli dusíme, až zelí změkne. Ochutíme solí, do vařící se omáčky nalijeme smetanu a přidáme prohřát předem orestovaný tempeh. Zdobíme nasekanou listovou petrželkou. Podáváme s knedlíky.
Postup přípravy knedlíku
V misce si ze čtyř polévkových lžic mléka (zahřátého cca na 30 °C), droždí a jedné polévkové lžíce hrubé špaldové mouky připravíme kvásek a necháme na teplém místě vzejít.
Mezitím si kváskový žitný chléb nakrájíme na kostičky. Ze zbytku surovin a kvásku připravíme těsto na knedlíky. To pak mícháme 10 minut v robotu, nebo jej vypracujeme ručně. Po dosažení požadované konzistence těsto osolíme a přidáme do něj kostičky chleba. Ten už jenom lehce zapracujeme, aby kostičky zůstaly viditelné v mozaice knedlíku.
Těsto necháme na teplém místě kynout, než zdvojnásobí svůj objem. Pak z něj vytvarujeme knedlíky a jednotlivé šišky necháme ještě kynout. Vaříme v osolené vodě přibližně 14 minut, po 7 minutách knedlíky opatrně otočíme, aby se rovnoměrně provařily. Po vyndání z vody je propícháme špejlí, aby odešla přebytečná pára a knedlíky se nesrazily. Knedlíky můžeme vařit také v páře, asi 20 minut. Pak je po uvaření nemusíme propichovat.
TIP
Do knedlíků můžeme místo chleba přidat na kostičky nakrájenou mrkev a snížit tak podíl sacharidů v knedlících.
Zkušený šéfkuchař, který prošel kuchyněmi těch nejlepších pražských hotelů. Vařil u mnoha známých šéfkuchařů a od roku 2022 dohlíží na kvalitu školního stravování u nás.
„Je jedno, jestli mluvíme o školním či veřejném stravování nebo o michelinské restauraci, pořád je základem poctivá řemeslná práce a důraz na to připravovat si všechno od základu,“ vysvětluje svůj přístup k práci Tomáš Cikhart.
Pro Primirest vytváří receptury do nového školního menu a věnuje se také rozvoji kuchařů. Jeho cílem je, abychom v sítí jídelen Primirest nabízeli v rámci denního menu vždy jednu třetinu kvalitních bezmasých jídel, což se mu daří.