Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Škola v Roudnici ukazuje, jak nadchnout pro vaření

9. 3. 2021

Osobnosti, Z kuchyně

Když chcete člověka přesvědčit o tom, že má něco vážně smysl, můžete to udělat v zásadě dvěma způsoby: mluvit o tom, nebo rovnou ukázat, proč to tak je. Tou druhou cestou se vydala ředitelka SOŠ a SOU Roudnice nad Labem Helena Všetečková. Před čtyřmi lety na škole ve spolupráci s Compass Group založila obor Kuchař-číšník, který sází kromě osvědčených receptur na to, že žáci potřebují vidět a osahat si všechny nové věci, které je později v práci potkají.

Kořeny spolupráce firmy a školy se zapustily už někdy před 16 lety. Helena Všetečková tehdy studovala na Univerzitě Karlově školní management a v rámci exkurze se byla podívat na francouzském lyceu na pražském Smíchově, kde se jí zalíbila školní jídelna, kterou provozoval Scolarest. Firmu nakonec přivedla i do svojí školy, a protože si jedna a druhá strana padly do noty, domluvily se na podpoře nového oboru Kuchař-číšník. „Jak padá populační křivka, snižuje se počet uchazečů i žáků. My jsme měli v té době prostor na jeden nový obor a přišlo nám, že ve spolupráci s Compass Group bude velmi atraktivní. Spolupráce funguje, za normálních okolností chodí naši žáci do několika poboček firmy na praxi,“ přibližuje Všetečková.

Pod jejím vedením vznikla ve škole Kuchařská akademie s nejnovějšími moderními technologiemi. „Jistě, že se všichni musí naučit klasické postupy a receptury, bez toho to nejde. My ale chceme, aby se naši studenti seznámili i se všemi novinkami, aby pak při přechodu do práce neměli pocit, že přicházejí do jiného světa,“ líčí ředitelka. Na otázku, jaký by měl být kuchař, který opouští její školu, dává jasnou odpověď: „Měl by to být motivovaný člověk, nabušený vědomostmi, s praktickou zkušeností z kuchyně, který se umí postavit ke všem možným přístrojům.“

Osobnosti jako učitelé

Budoucí vládce kuchyní jezdí do Roudnice školit kapitán národního týmu kuchařů a číšníků Jan Horký nebo kuchař a moderátor televizních pořadů Ondřej Slanina. Péct chleba je nedávno učila největší česká propagátorka domácího pečení, blogerka Maškrtnica. To všechno proto, aby se pro vaření od začátku nadchli a vydrželo jim to co nejdéle. Svoje k tomu přidala i Compass Group, která do školy přivedla svého dodavatele kuchyňských technologií, firmu Rational AG, takže budoucí kuchaři mají k dispozici to samé vybavení jako profesionální provozy. A mnohdy ještě lepší.

Se studenty vařil i kapitán národního týmu kuchařů Jan Horký.

„Na paní ředitelce je skvělé, že se o vybavení opravdu stará, nakoupila třeba i pořádný a kvalitní inventář, nádobí a příbory. Leckde by řekli, že učňům přece stačí něco staršího, ale s takovou je k vaření nepřimkneme,“ líčí Josef Hásek, který spolupráci koordinuje za Compass Group. Sám byl kdysi učitelem odborného výcviku kuchařů, takže se v této oblasti vyzná. Ale třeba na výuku v 90. letech by raději ani nevzpomínal. „Dřív to bylo takové roztříštěné, školy zanedbané. Dnes nám pomáhá i to, jak moc se o dobré gastronomii mezi lidmi mluví.“

Compass Group v Roudnici investovala do cvičné kuchyně asi 400 tisíc korun, což pokrylo také část materiálu na přestavbu. Díky tomu, že se na škole učí budoucí zedníci, nebylo třeba povolávat speciální partu řemeslníků zvenčí, studenti si část vybudovali spolu s učiteli vlastními silami.

Žáci tráví ve cvičné kuchyni a nad teorií první půlrok. Musí si osvojit každou jednotlivost od krájení, přes návyky kuchařů, pravidla hygieny až po různé normy. Do provozu můžou jít od druhého pololetí. Výhoda je, že v provozovnách, kam chodí, jsou na kuchařské adepty zvyklí, takže je do různých činností umí zakomponovat. Obor už koneckonců běží třetím rokem a letos bude mít také svoje první absolventy.

Za normálních okolností by se škola v zimním období otevřela i dalším adeptům o kuchařské povolání. Při dni otevřených dveří se sem speciálními autobusy sjíždí žáci z okolních škol, pro které učni chystají prohlídky a také občerstvení. Třeba hamburgery, na které se sbíhají sliny skoro každému. Letos to ze známých důvodů není možné. Škoda, nadchnout tady umějí. Nejen vybavením ve výuce, ale třeba i celoroční soutěží: Každý nový žák dostává na začátku futrál na nože, ve kterém už je základní sada – nůž na zeleninu, vykrajovátko a malý nůž na maso. O každém pololetí se potom těm nejšikovnějším rozdávají odměny ve formě další částí sady, takže komu se hodně daří, opustí školu s plnou výbavou.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků