Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Slovenka doma hýbe školním stravováním. Česko na změny čeká

18. 5. 2021

Osobnosti

O nutnosti systémových a legislativních změn ve školním stravování se mluví v Česku i leckde jinde. Ledy se teď začínají hýbat třeba na Slovensku, kde se na úrovni ministerstev školství a zdravotnictví plánují novinky v recepturách školních jídel i v tom, jak o výživě dětí mluvit s rodiči. Významně se v tom angažuje nezisková organizace Janici Malek, poradkyně slovenské Compass Group. Soustřeďuje se hlavně na to, jak všechny skupiny přivést k tomu, aby se stravování dětí stalo společným tématem. I když je český systém trochu jiný, spousta inspirace z toho plyne i pro něj.

Základní problémy, jimiž školní stravování trpí, jsou totiž minimálně v Česku i na Slovensku stejné: na Slovensku zastaralé receptury a v Česku nutnost dodržovat léta definované seznamy surovin, finanční limity na porci a podle zkušeností Janici Malek také to, že rodiče leckdy nejsou pro děti ve stravování dobrým vzorem. Když už některý z rodičů říká, že chce, aby jeho dítě jedlo kvalitně, ne vždycky zároveň platí, že je pro to sám ochoten něco udělat. „Proto se je snažíme různými způsoby pozitivně ovlivňovat. Když budeme dětem na kurzech nebo v knížkách říkat, že jablíčka jsou super, ale ony doma dostanou chipsy, nebude to fungovat,“ povídá rozhodně Janica Malek.

Energická žena a matka jednoho dítěte má v oblasti výživy, zdravého stravování a komunikace za sebou velké množství projektů. Původem je totiž marketingová specialistka. Před lety ji ale začaly trápit rozsáhlé zdravotní problémy spojené s tím, že vlastnímu stravování nestíhala věnovat patřičnou pozornost, a tak se na to rozhodla zaměřit. Pustila se do toho s opravdu velkou vervou a řekla si, že stejné problémy, jako měla sama, pomůže vyřešit i jiným lidem. „Strava má na to, jak se cítíme, ohromný vliv. Když se o ni staráme, děláme pro svoje tělo to nejlepší,“ říká žena, která kvůli tomu založila už v roce 2009 organizaci Jem iné (ano, ve slovenštině je to hezká slovní hříčka).

Právě tato organizace dnes představuje deštník pro širokou škálu aktivit. Řadí se k nim výukové kurzy pro děti v mateřských i základních školách, kurzy pro veřejnost a učitele a také organizace akcí a konferencí. Na těch se mluví o pravidlech zdravého stravování a orientují se na rodiče a širokou veřejnost. V rámci slovenské Compass Group Janica připravuje nové receptury pokrmů, které by se měly dostat do jídelníčku dětí. Slovenský systém totiž funguje trochu jinak než český – v tuzemském je rozhodující takzvaný spotřební koš a splnění limitů jednotlivých potravin. Pro obě země ale platí finanční limity na tvorbu porcí. Právě navýšení limitu je jedním ze základních předpokladů kvalitativní změny. Ale jsou i další.

Žádné revoluce. Spíš evoluce

„My pořád používáme některé receptury, které pocházejí až z roku 1968. Dnes už je sice možné pravidelně po dvou letech přidávat nové, ale pořád to jde hrozně pomalu,“ přibližuje Janica. Kromě toho se snaží přimět rodiče, aby se víc zajímali o to, co jejich děti ve školách jedí. „Školní jídelny se za poslední léta posunuly, ne všechno ale zvládnou samy. V něčem je brzdí právě legislativa a v něčem by jim mohli dost pomoct rodiče. Samozřejmě že se někdy může stát, že se nějaké jídlo nepovede. Ze strany rodičů je ale třeba, aby dávali zpětnou vazbu,“ apeluje odbornice na komunikaci.

Prostřednictvím jiného svého projektu s názvem „Nebojuj, edukuj“ upozorňuje na téma dětské obezity. Do různých školení nebo organizace konference už se pustila před časem. Pandemie nemoci covid-19 ale tento problém ještě víc prohloubila. „Sledujeme velké zvýšení počtu dětí s nadváhou nebo obezitou. Přitom kdo tím trpí, má 80procentní pravděpodobnost, že se s těmito problémy bude potýkat i v dospělém životě,“ upozorňuje Janica, která teď od rodičů slýchá spoustu věcí, které si dřív neuvědomovali. Když jsou děti celý den doma, rodiče moc dobře vidí, kolik jídla jim musí nakoupit a kolik ho skutečně snědí. A že pro ně v mnoha případech nejsou dospělé porce vůbec problém. „Ve škole a školních jídelnách mají děti režim, porce jsou normované, což v tomto ohledu opravdu má smysl. Po éře, kdy děti jedly výhradně doma a neměly dostatek pohybu, teď všichni rodiče mluví o tom, jak se jim děti zvětšily před očima,“ popisuje svoje rozhovory s rodiči Janica.

Právě proto chystá pro slovenské ministerstvo školství třeba návrhy toho, co by bylo dobré do norem nově implementovat. Debaty na podobná témata se vedou i v Česku, na větší posun řízený státem shora se ale zatím čeká.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků