V Jaderné elektrárně Temelín (ETE), na jednom z nejstřeženějších míst v naší zemi, pracuje i sedmdesátičlenný tým Delirest v čele s vedoucím závodní restaurace Miroslavem Kodadem. Jejich proaktivního přístupu k práci a ochotu kdykoliv vyjít vstříc i mimo pracovní dobu a nadstandardní spolehlivost služeb, si všimlo i vedení podniku. To firemní jídelně udělilo titul Jaderného profesionála. Jedná se o interní mimořádné ocenění, které rozhodně nezíská jen tak někdo.
Mirku, co pro Vás ocenění Jaderný profesionál znamená?
Důvěru v naší práci a celý náš tým. Vážíme si toho, že si vedení elektrárny i tímto způsobem všimlo a ocenilo úsilí, s jakým denně vstupujeme do kuchyně a restauracích v Temelínu už přes 32 let. Je to skutečně velké poděkování pro celý náš tým sedmdesáti lidí, který musí táhnout za jeden provaz a když někdo vypadne, ostatní se musí o práci podělit.
Denně připraví v Temelínu minimálně dva tisíce obědů
Vaše práce není jen o vydávání obědů …
Stejně jako elektrárna, tak i my fungujeme 365 dní v roce, někdy i 24 hodin. Vedle obědů, večeří je to i o zabezpečení obou kantýn nebo zavážení obědů na blokové dozorny. A pak je tady například i obsluha salónků, konferencí, dětských táborů, návštěv hostů elektrárny, vládních činitelů, zahraničních misí nebo mnoha dalších akcí.
Kolik jídel denně musíte připravit?
Aktuálně je to průměrně kolem dva tisíce obědů a večeří denně. Z ročního pohledu je to zhruba o 150 tisíc jídel více než před třemi roky.
V kolik hodin vlastně začínáte den?
Kolegové, kteří mají na starosti kantýny, začínají už ve dvě hodiny ráno. Obědy začínáme vařit ve čtyři hodiny ráno. Pak minimálně hodinu potřebujeme na převoz obědů z kuchyně do jídelny na dílnách tak, abychom na desátou hodinu byli připraveni obědy vydávat.
Kolik druhů jídel denně připravujete a jak se vám daří trefovat počty?
Je to otázka dlouhodobých zkušeností a pozorování. Roli hrají například i prázdniny. Každopádně počet jídel se v průběhu dne může klidně změnit i o dvě stovky. My jsme ale připraveni reagovat flexibilně. Obecně máme na menu čtyři teplá hlavní jídla, jedno studené, jedno výběrové a čtyři tzv. minutky. To znamená celkem deset jídel každý den.
Která jídla jsou složitá na příprava, která naopak patří k jednodušším?
K těm jednodušším na přípravu patří řízky. Například tisícovku řízků obalí dva naši kolegové za dvě hodiny. O co jednodušší je jejich příprava, o to složitější je naopak jejich výdejní logistika, kdy je našim cílem je podávat čerstvě usmažené.
Na výrobu jsou pak hodně složité například buchtičky s krémem nebo třeba svíčková. Aby bylo maso měkké, tak ho vaříme celou noc a jen krájení masa trvá jednomu kuchaři dvě hodiny.
Tady pečou poctivě
Pojďme od hlavních jídel k dezertům. Vyhlášené jsou vaše větrníky …
Veškeré dezerty, které vidíte v jídelnách, jsou vyrobené naším cukrářem. V kantýnách pak některé zákusky z kapacitních důvodů externě dokupujeme. Ale máte pravdu, o naše domácí větrníky je opravdu velký zájem, každým rokem se jejich výroba navyšuje. Jsou i období, kdy týdně vyrobíme až tisícovku větrníků. Většinou co větrník to originál. Náš cukrář tam nedává žádné ztužovače, takže domácí, poctivá a lahodná cukrařina.
Jak sestavujete jídelníček? Přeci jenom vymyslet na každý pracovní den deset druhů jídel tak, aby se moc rychle neopakovalo, není úplně jednoduché?
To je „kumšt“ – poctivá a odpovědná práce našeho šéfkuchaře a jeho zástupce. Jídelníček sestavují v periodách 5-6 týdnů. V každém cyklu zohledňují například zásoby, sezónnost, různé gastronomické akce, ale například i zahraniční návštěvy.