Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Primirest na kole: šéfkuchař pomáhá splnit sen hendikepovanému mladíkovi

12. 4. 2023

Z kuchyně

Sportovec tělem i duší, ale i věrný šéfkuchař a člověk, který nikoho nikdy nenechá na holičkách. To je Jaroslav Šenk z Jablonce nad Nisou, který jednu dekádu svého profesního života spojil s tamní školní jídelnou Primirest. I když je už několik let v důchodu, stále chodí svým bývalým kolegům do kuchyně vypomáhat, kdykoli to potřebují. A společně s nimi se rozhodl využít smysluplně svůj volný čas a splnit šestnáctiletému hendikepovanému Adamovi velký sen. Zapojit se do handy cyklo maratonu a objet na kole celou republiku.

Cyklistika je totiž vedle vaření Jardovou velkou životní láskou. Jako závodní cyklista deset let reprezentoval tým Author Praha, dokonce se zúčastnil etapového závodu dvojic Cape Epic v Jihoafrické republice nebo i v rámci soutěže jednotlivců objel na kole celou naši republiku. „Ze sedla kola stále rád poznávám krásy hor i údolí, dříve jsem hodně závodil jak na silničním, tak na horském kole. I v mém věku si udržuju fyzičku a účastním se různých cyklistických závodů. Když jsem se dozvěděl o handy cyklo maratonu, nadchl jsem se pro myšlenku této akce spojovat lidi. Tady nejde o cyklistiku jako takovou, ale o to zprostředkovat hendikepovanému sportovci zážitek, na který nikdy nezapomene,“ vypráví s nadšením.

S Adamem Kuchtou se zná asi dva roky. Tento šestnáctiletý mladík se narodil předčasně s diagnózou dětská mozková obrna. Kromě postižení dolních končetin, které ho výrazně omezuje v pohybu, má ještě závažnou zrakovou poruchu. Přesto je to člověk velmi zapálený do sportu. Odmala chodí cvičit do Sokola, rád plave, hraje ping-pong a v létě jezdí na tricyklu, se kterým se už zúčastnil několika závodů pro hendikepované. Sleduje i ostatní sporty, na mistrovství republiky v biatlonu v Jablonci přímo na místě podporoval naše nejlepší závodníky a zarytě fandí libereckým Bílým Tygrům. Když se nedávno naskytla příležitost, vyzkoušel si i sledge hokej, kterému by se rád více věnoval během studia střední obchodní školy v Jedličkově ústavu v Praze, kam bude brzy skládat přijímací zkoušky. „Když nám Jarda nabídl, že pro nás a s námi chce společně se svými přáteli jet tento závod, moc nás to potěšilo. Pro Adama to bude velká osobní i sportovní výzva, protože mu jízda na tricyklu usnadňuje pohyb a zároveň je vedle spinningového kola nedílnou součástí jeho rehabilitací. Věřím, že během závodu od ostatních členů týmu načerpá nejen sportovní, ale i osobní zkušenosti,“ říká Adamova maminka Hana Kuchtová.

Adam na svém tricyklu pravidelně jezdí na různé výlety. Handy cyklo maraton pro něj bude opravdovou výzvou.

Vítr v zádech

A byl to právě Adamův sportovní duch a nadšení, kvůli kterým se Jarda Šenk rozhodl sestavit smíšený osmičlenný tým cyklistů a přihlásit ho na Metrostav handy cyklo maraton. Na konci července se tak on a jeho čtyři kamarádi, Adam s maminkou a ještě jednou cyklistkou vydají na trasu dlouhou 2222 kilometrů, která vede přes všech 14 krajů naší země, a závodníci ji musí zdolat v limitu 111 hodin. „Z našeho týmu, který Adam pojmenoval příznačně Vítr v zádech, jsem nejstarší. Všichni věříme, že naší účastí podpoříme dobrou věc, a svým přístupem ukážeme, že hendikepovaní a zdraví jedinci patří k sobě a musí se vzájemně podporovat. Závod se jede štafetově ve dne i v noci, trasu si tedy dělíme mezi sebe a budeme se na trati střídat. Sám se těším do hor, ale Adamovi vybereme nějaký rovinatý úsek,“ přibližuje detaily Jarda.

Trasu si připravuje každý tým sám, povinností ale je propojit všechna stanovená místa. Jednotlivé kontrolní body jsou v letošním ročníku spojené se zajímavými osobnostmi z kulturního, společenského i sportovního života. Startuje se v Löwitově mlýně v Praze-Libni a cílem je vltavský ostrov Štvanice. „Každý tým potřebuje dvě dodávky, ve kterých se převážejí kola. Jedno auto jede napřed a vybírá stanoviště, kde se závodníci vystřídají. Druhé auto jistí tým zezadu. Pokud je na trati hendikepovaný člověk, auto ho kvůli bezpečnosti doprovází a jede bezprostředně za ním. Stejně tak doprovází i závodníky, kteří jsou na trati v noci,“ vysvětluje Jarda.

Adam se na tricyklu pohybuje také po městských stezkách. Od jara do podzimu je to jeho nejoblíbenější sportovní aktivita.

I když má akce charitativní rozměr, cyklisté ani v tomto případě nesmějí nepodcenit fyzickou přípravu. Adam kromě svých běžných aktivit, díky kterým má svalnaté nohy a s chodítkem ujde zhruba kilometr, pojede na rehabilitační pobyt do italského Bibione. Tady vedle plavání využije i síť cyklostezek podél pobřeží Jaderského moře, kde bude v doprovodu maminky jezdit na svém tricyklu. Nezahálí ale ani ona, už od začátku roku se doma na trenažeru, anebo venku na silničním kole poctivě připravuje na letní závod. Ostatní členové týmu budou ladit formu během dubna na malém soustředění nedaleko od Jičína.

Kromě tréninků Jarda spolu s ostatními členy týmu momentálně oslovuje sponzory, aby pokryl veškeré náklady spojené s účastí v náročném pětidenním závodě. „Všechno je o penězích, proto jsem rád, že naše žádosti o podporu nezůstaly nevyslyšeny. Z darů od jednotlivců a firem, mezi kterými je i můj ‚domovský‘ Primirest, zaplatíme náklady na provoz dvou dodávek během závodu, pohonné hmoty, ale například i výrobu jednotných dresů pro náš tým, tedy trika, kalhoty a cyklo bundy. Finanční prostředky, které zbydou, využijeme pro zlepšení kvality Adamova života a na nákup ortopedických pomůcek, které potřebuje. Všem štědrým dárcům patří náš velký dík,“ loučí se Jarda a nasedá na kolo, aby nevyšel z tréninku. Dnes nevaří, a tak může.

Chcete také Adamovi přispět na jeho cestu kolem České republiky? Číslo transparentního účtu, kam můžete poslat své finanční dary, je 2102060361/2010.

Print Friendly, PDF & Email

Další články k tématu:

načíst více příspěvků