Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Compass Group má „bibli udržitelnosti“. Inspirujte se v ní

10. 3. 2022

Neplýtváme

Pravděpodobně o tom čtete na různých místech. O udržitelnosti totiž mluví kde kdo – ať už proto, že si uvědomuje nutnost změnit svoje každodenní chování, nebo proto, že tlak na zodpovědnější chování a postupy sílí ze všech stran. Ne každý ale tahle slova naplňuje. Aby nezůstalo jen u nich, má Compass Group jako mezinárodní jednička v poskytování velkokapacitního stravování vlastní mezinárodní akční plán, do kterého se každý může podívat a inspirovat se. To, jak uchovat pro budoucnost co nejvíc zdrojů, řeší ze všech možných úhlů, přičemž respektuje specifika konkrétních zemí. Navazující detailní česká strategie se už taky finalizuje.

Lidé a planeta. To jsou dvě hlavní témata, kterými se malá „bible udržitelnosti“, jak lze dokument také pojmenovat, zabývá. Listovat v ní můžete i online. Když je řeč o lidech, shrnuje report celou problematiku pod sousloví „kultura bezpečnosti“. Zdaleka se přitom nejedná jen o klasické, byť tolik důležité dodržování hygienických norem a bezpečnostních pravidel. „Je to komplexní uvažování nad tím, aby se naši lidé při práci cítili dobře po všech stránkách. Aby v jednotlivých týmech panovaly dobré vztahy, aby měl každý příležitost k růstu a nikdo nečelil jakékoliv formě diskriminace,“ shrnuje Petr Brož, který má v rámci střední Evropy na starost právě téma kvality a udržitelnosti.

O polovinu méně úrazů

Zrcadlí se v něm odlišnost situace v jednotlivých zemích. Každý region totiž řeší ve vztahu k zaměstnancům jiné problémy, byť se stejným cílem: Aby se lidé cítili v práci bezpečně, v pohodě a respektovaní. Někde je hlavním tématem spravedlivá odměna za práci, v zemích střední a západní Evropy je to například rovné zastoupení žen a jejich platy nebo rovnost příležitostí pro lidi z různých sociálních skupin. Pro někoho možná detail, ale právě z toho pak vzniká lepší klima na pracovištích a ve výsledku i menší množství problémů a úrazů v práci. „Jejich množství neustále sledujeme, a to pomocí koeficientu odpracovaných hodin a jednotlivých incidentů, kvůli kterým lidé nemůžou pracovat. Skvělou zprávou je, že od roku 2017 se množství takových příhod o polovinu snížilo,“ cituje z firemních statistik Petr Brož.

Sustainability report funguje i jako inspirace aktivitami z jednotlivých zemí, protože ty nejsou všude stejné. Česko-slovenská Compass Group nedávno spustila například projekt Vystopuj nebezpečí. Zaměstnanci díky němu můžou prostřednictvím interní aplikace nahlašovat případné drobné problémy na provozech, které ale můžou mít vážné následky. „Cílem je změnit optiku a motivovat naše lidi, aby se jakýkoliv – i sebemenší – problém opravdu nebáli řešit. Dříve mohla drobná závada na podlaze nebo elektrospotřebiči v každodenním shonu zapadnout, teď ji stačí nahlásit na centrálu a my to hned řešíme,“ vysvětluje Brož, který by chtěl, aby se tak k zaměstnancům přeneslo ocenění, že je skvělé, že si takových věcí všímají.

Uhlíková neutralita jako cíl

Dalším tématem, které se k lidské činnosti vztahuje, je zodpovědnost vůči místním komunitám, kterou česká pobočka projevuje spoluprací s několika neziskovými organizacemi. Jednou z nich je i Zachraň jídlo, která v sobě propojuje hned dvě témata – předcházení vzniku zbytečného potravinového odpadu a také pomoc místním lidem. Neziskovka usiluje o to, aby bylo možné nevydané jídlo darovat potřebným.

Mezinárodní report Compass Group shrnuje různé směry udržitelných strategií, včetně problematiky šetrnější logistiky nebo obalového hospodářství a toho, jak vybírat jednotlivé dodavatele. Proto se v něm řeší například přechod na elektromobily a auta s hybridním pohonem a obecně energie z udržitelných zdrojů. Přirozenou součástí odpovědnějšího přístupu je i to, jaké potraviny upřednostňovat pro zdravější stravování. Všechno proto, aby společnost do roku 2050 splnila svůj slib o dosažení uhlíkové neutrality.

„Nám se daří zdravější stravování velmi dobře zavádět v rámci Scolarestu, systému školních jídelen, kde děti zároveň edukujeme, vysvětlujeme jim, proč je to důležité. Jídla s větším množstvím zeleniny a s alternativami masa zařazujeme i v restauracích Eurestu, ale tam proti jiným zemím pořád trochu narážíme na to, že Češi na ně zatím tolik neslyší,“ říká expert na udržitelnost, hygienu a bezpečnostní normy Petr Brož, který ovšem slibuje, že firma bude ve svojí snaze pokračovat. Věří, že i Češi si svoji cestu k barevnějšímu jídelníčku najdou.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků