Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Zachráněné obědy už rok pomáhají potřebným v Praze. Nově potěší i lidi v nouzi v Berouně

30. 3. 2023

Neplýtváme

Podnikat v gastronomii znamená řešit každý den, co s neprodaným jídlem. Pokud jste poskytovatel firemního stravování nebo provozovatel školní jídelny, je vysoce pravděpodobné, že vám každý den zbývá až několik desítek hotových porcí. Díky iniciativě Zachraň jídlo je můžete darovat potřebným, jako to už rok dělá Delirest a Primirest. Za posledních dvanáct měsíců se podařilo jen v Praze darovat více než 3 500 obědů. Od konce března tuto možnost rozšiřují i do Středočeského kraje, a to do Berouna.

Kuchařky připravují nevydané porce obědů do Rekrabiček, ve kterých je lidé v nouzi dostanou.

Závodní restaurace Delirest a školní jídelny Primirest stály na prvopočátku celého projektu Zachraň oběd a spustily dárcovskou vlnu, díky které se do projektu zapojili i další významní hráči na trhu. U nás byl Delirest vůbec první restaurací, ze které jsme neprodané obědy darovali. Teď společně spouštíme darování v Berouně. Oceňujeme odhodlání společnosti postavit se za nový projekt a společně ho rozvíjet,“ říká Michaela Číhalíková, ředitelka neziskovky Zachraň jídlo.

Pomáhat potřebným začaly v březnu loňského roku nejprve obědy z restaurace U nás by Delirest, ke kterým se od září přidala školní jídelna a restaurace Primirest na Gymnáziu Jana Keplera. Jen z těchto dvou pražských restaurací se už podařilo zachránit a darovat 3 500 porcí. Ambicí Delirestu pro druhý rok spolupráce se Zachraň jídlo je rozšířit možnost darovat neprodané obědy i mimo metropoli. Prvními mimopražskými restauracemi zapojenými do projektu se tak staly školní jídelny Primirest ve středočeském Berouně, odkud se desítky teplých obědů nově darují prostřednictvím Českého červeného kříže lidem v nouzi, kteří chodí do místního komunitního centra.

Projekt Zachraň oběd se rozšířil i za hranice Prahy. Od konce března pomáhá lidem v nouzi v Berouně.

„Předcházení plýtvání jídlem a vzniku potravinového odpadu je pro nás klíčový úkol. Nejlepší odpad je takový, který nevznikne – pokud nám ale zbydou nevydané porce, darovat je vnímáme jako skvělý způsob, jak jídlo zachránit před zbytečným vyhozením a lidem v nouzi dopřát kvalitní stravu,“ vysvětluje Jakub Holý, ředitel pro kvalitu a udržitelnost společností Delirest a Primirest. Jak potvrzují šéfkuchaři z restaurací, ze kterých se obědy již darují, jde o víc než jen o odpovědné využívání zdrojů. „Pro každého kuchaře je nejsmutnější, když musí nespotřebované jídlo, které celé dopoledne vařil, na konci směny zlikvidovat. Zabalení do krabiček je maličkost, navíc v dnešní náročné době je tento způsob pomoci mimořádně potřebný,“ říká Radek Bačenko, šéfkuchař restaurace U nás by Delirest. S ním souhlasí i vedoucí školní restaurace Primirest Tomáš Liebich. „I v naší kuchyni je možnost pomáhat srdeční záležitostí, protože jídlo, které by jinak skončilo v bioodpadu, si takto najde svého strávníka. Vše se děje od prvního dne zcela automaticky. Skvělou zprávou navíc je, že jsme našli podporu nejen u vedení školy, ale darování přímo podporují i studenti Keplerova gymnázia,“ doplňuje.

Omezení plýtvání je pro společnosti Delirest a Primirest důležité i z pohledu strategií udržitelnosti. Proto se například již od roku 2018 aktivně účastní různých projektů zaměřujících se na plýtvání jídlem – ať již to byl projekt „RedPot“ (Redukce plýtvání potravinami ve veřejném stravování) Technologického centra Akademie věd ČR anebo další projekty s organizací Zachraň jídlo, například „Darování jídla šetří klima“, jehož výsledkem byl i manuál pro provozovatele stravovacích služeb s názvem Jak darovat hotové pokrmy? V něm se zájemci na 24 stranách dozvědí, jaké právní nebo hygienické předpisy souvisí s darováním jídla, příručka ale dokáže poradit i s tím, jak na odečet DPH při bezplatném předání, nebo obsahuje vzory předávacího protokolu a analýzy kritických bodů HACCP, která zajišťuje bezpečnost potravin.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků