Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Nízkosacharidová dieta: Co jste o ní nevěděli

27. 9. 2023

Co nám chutná

Nízkosacharidová nebo v extrémním případě keto dieta se stala módním hitem i v České republice. Zjistěte, v čem tkví její podstata a jak se na ni dívá Kristýna Ostratická, nutriční expertka a profesionální kuchařka.

Co je nízkosacharidová/keto dieta

V rámci stravování přijímáme 3 hlavní makroživiny – bílkoviny, sacharidy a tuky. Běžná strava většiny populace vypadá tak, že 50 % tvoří sacharidy, 35 % tuků a 15 % bílkovin. V případě keto diety se tyto poměry makroživin zásadně mění. Hlavním zdrojem energie jsou tuky, které tvoří až 75 % z celkového energetického příjmu, 5 % je tvořeno sacharidy a 20 % patří bílkovinám. Při keto dietě se tedy konzumuje 10krát méně sacharidů a mnohem více tuků.

U keto diety jsou primárním zdrojem energie tuky. Tělo tudíž začne rozkládat uložené tuky na mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny se pak v játrech přeměňují na ketony procesem zvaným ketogeneze. Ketony mohou sloužit jako alternativní zdroj paliva pro mozek a další orgány, když je dostupnost glukózy při tomto nízkém příjmu sacharidů (cukrů) omezená. Jakmile dojde k tzv. ketóze, tělo zkrátka využije jako palivo především vlastní tuk, čímž dochází k hubnutí.

Odborníci před nízkosacharidovou/keto dietou varují

Tento způsob stravování způsobí, že kila jdou opravdu rychle dolů. To se však stává u jakékoliv extrémní stravovací změny. Aby byla tato změna udržitelná, museli byste se tímto způsobem stravovat až do konce svého života. Jakýkoliv návrat do normálu znamená totiž jojo efekt.

„Spoustě lidem může tento způsob stravování vyhovovat. Cítí se sytí, nemusí se vyhýbat tučným produktům – ani masu. Tato strava se též využívá jakožto podpůrná terapie při řešení cukrovky 2. typu, při autoimunitních nemocech a při nádorových onemocněních. Zatím však neexistuje studie, která by jednoznačně potvrzovala její prospěšnost u všech lidí s touto diagnózou. Je potřeba také dodat, že se jedná o celkem extrémní způsob stravování, který zasahuje do života na všech úrovních. Nejsem velkým zastáncem striktních diet. Většinou je totiž nelze držet dlouhodobě. Mnohem výhodnější a prospěšnější je nastavit si takový režim, u kterého se budete cítit dobře po všech stránkách a který se stane přirozenou součástí mého života. S takovým režimem jsou výsledky mnohem trvalejší.

Kristýna Ostratická, Fit Brand Chef společnosti Delirest a Primirest

Vědci také upozorňují, že keto dieta má při hubnutí stejné výsledky jako například obyčejné snížení kalorií, a to bez drastického vynechání sacharidů.

Nevýhody nízkosacharidové/keto diety

  • může vést ke zvýšené hladině cholesterolu
  • snížení zdrojů vitamínů, minerálů a vlákniny ve stravě
  • nadměrné přijímání tuků
  • limitované stravování venku

Zapomeňte na keto dietu: Zkuste racionální stravu

Aktuální poznatky vědy mluví jasně. Nízkosacharidová dieta není pro běžného konzumenta vhodnější než racionální dieta. A právě to je zásadní argument.

Klidně si v práci zajděte s kolegy na oběd či večeři. Základ je stravovat se racionálně/vyváženě. „Až polovinu talíře zkuste naplnit zeleninou – jakoukoli – nemusí to být pouze salát, ale klidně i zelenina restovaná, dušená, pečená. Čtvrtinu talíře by měla tvořit bílkovina (maso, ryba, luštěnina, mléčný produkt, fermentovaný sójový produkt – např. tempeh či tofu) a čtvrtinu příloha – tedy sacharidy. Ty vybírejte ideálně v celozrnné variantě nebo variantě s co nejvyšším obsahem vlákniny,“ popisuje Kristýna Ostratická.

Základem je dbát o pestrost na talíři, a tu si můžete v jídelnách Delirestu dopřát napříč republikou. Posuďte sami.

Racionální jídla v nabídce Delirestu

Celozrnné pikantní špagety s tuňákem, rukolou a citronovou zálivkou

Čočkové kari s restovanou zeleninou a rýží

Pikantní kroupové rizoto s rajčaty a kmínovým feta sýrem

Kuře v ořechové krustě se zeleninovým salátem, pečenými bramborami a jogurtovým dipem

V jídelnách Delirestu si rozhodně vyberete každý den. Hledejte na menu jídla označená jako FIT či vegetariánská, případně se ptejte po možnosti vyměnit přílohu za zdravější variantu.

Nezapomínejte ani na plnohodnotnou večeři. Zkuste se třeba inspirovat našimi recepty.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků