Nízkosacharidová nebo v extrémním případě keto dieta se stala módním hitem i v České republice. Zjistěte, v čem tkví její podstata a jak se na ni dívá Kristýna Ostratická, nutriční expertka a profesionální kuchařka.
Co je nízkosacharidová/keto dieta
V rámci stravování přijímáme 3 hlavní makroživiny – bílkoviny, sacharidy a tuky. Běžná strava většiny populace vypadá tak, že 50 % tvoří sacharidy, 35 % tuků a 15 % bílkovin. V případě keto diety se tyto poměry makroživin zásadně mění. Hlavním zdrojem energie jsou tuky, které tvoří až 75 % z celkového energetického příjmu, 5 % je tvořeno sacharidy a 20 % patří bílkovinám. Při keto dietě se tedy konzumuje 10krát méně sacharidů a mnohem více tuků.
U keto diety jsou primárním zdrojem energie tuky. Tělo tudíž začne rozkládat uložené tuky na mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny se pak v játrech přeměňují na ketony procesem zvaným ketogeneze. Ketony mohou sloužit jako alternativní zdroj paliva pro mozek a další orgány, když je dostupnost glukózy při tomto nízkém příjmu sacharidů (cukrů) omezená. Jakmile dojde k tzv. ketóze, tělo zkrátka využije jako palivo především vlastní tuk, čímž dochází k hubnutí.
Odborníci před nízkosacharidovou/keto dietou varují
Tento způsob stravování způsobí, že kila jdou opravdu rychle dolů. To se však stává u jakékoliv extrémní stravovací změny. Aby byla tato změna udržitelná, museli byste se tímto způsobem stravovat až do konce svého života. Jakýkoliv návrat do normálu znamená totiž jojo efekt.
Vědci také upozorňují, že keto dieta má při hubnutí stejné výsledky jako například obyčejné snížení kalorií, a to bez drastického vynechání sacharidů.
Nevýhody nízkosacharidové/keto diety
může vést ke zvýšené hladině cholesterolu
snížení zdrojů vitamínů, minerálů a vlákniny ve stravě
nadměrné přijímání tuků
limitované stravování venku
Zapomeňte na keto dietu: Zkuste racionální stravu
Aktuální poznatky vědy mluví jasně. Nízkosacharidová dieta není pro běžného konzumenta vhodnější než racionální dieta. A právě to je zásadní argument.
Klidně si v práci zajděte s kolegy na oběd či večeři. Základ je stravovat se racionálně/vyváženě. „Až polovinu talíře zkuste naplnit zeleninou – jakoukoli – nemusí to být pouze salát, ale klidně i zelenina restovaná, dušená, pečená. Čtvrtinu talíře by měla tvořit bílkovina (maso, ryba, luštěnina, mléčný produkt, fermentovaný sójový produkt – např. tempeh či tofu) a čtvrtinu příloha – tedy sacharidy. Ty vybírejte ideálně v celozrnné variantě nebo variantě s co nejvyšším obsahem vlákniny,“ popisuje Kristýna Ostratická.
Základem je dbát o pestrost na talíři, a tu si můžete v jídelnách Delirestu dopřát napříč republikou. Posuďte sami.
V jídelnách Delirestu si rozhodně vyberete každý den. Hledejte na menu jídla označená jako FIT či vegetariánská, případně se ptejte po možnosti vyměnit přílohu za zdravější variantu.