Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Krotitelé inflace aneb kdy zlevní potraviny?

18. 7. 2022

Z kuchyně

Přestože růst cen překonal v červenci 2022 podle údajů českých statistiků další historický vrchol a v meziročním srovnání se přehoupl přes 17 %, někteří analytici si myslí, že už jsme za vrcholem letošního růstu. „Ačkoliv to zní jako mírně povzbudivá zpráva, znamená to, že celoroční inflace sebejistě míří k hranici více než 20 procent,“ koriguje předčasný optimismus šéf centrálního nákupu Compass Group Tomáš Čabaj. Pro nákup potravin a sektor veřejného stravování obecně je navíc zcela klíčový pokračující růst cen zemědělské produkce. Ten už nyní dosahuje úrovně 40 %. Co lze tedy čekat dál a jak pokračující nejistotu zvládají restaurace Eurest a Scolarest?

Inflační vlna nepolevuje

Inflace v červnu dosáhla úrovně nad 17 %. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny přesně o rekordních 17,2 %. Historicky panovala v Česku vyšší inflace naposledy v roce 1993, kdy se zaváděla daň z přidané hodnoty. Pokud se ovšem podíváme na čísla ještě relevantnější pro sektor veřejného stravování, situace je dokonce ještě horší. Potravinová inflace totiž kulminovala v rámci meziročního srovnání na úrovni 18 %. Oproti minulému měsíci vzrostla o 2,2 %. „Dynamický růst cen potravin je skutečně záležitostí především letošního roku a souvisí přímo i nepřímo s válkou na Ukrajině. Týká se zejména obilovin, ale i dalších zemědělských produktů a potravin – ty všechny zdražují o desítky, někdy až dokonce stovky procent. Takže dynamika jen tak rychle a snadno nezmizí. V segmentu potravin a nealko nápojů proto aktuálně evidujeme růst cen především u drůbežího masa, uzenin, mléčných výrobků, jedlých olejů a tuků,“ konkretizuje položky Tomáš Čabaj. Spolu se svým týmem nákupčích a analytiků situaci na trhu monitoruje prakticky nonstop. Díky sdílení informací napříč všemi zeměmi, kde Compass Group působí, má přesné informace i zpoza hranic. „Základní příčinou stále rostoucích cen v celém sektoru gastronomie není jen vysoká cena surovin a zemědělských plodin, které musí nakupovat potravinářské a zpracovatelské firmy, ale jsou to i náklady na zpracování, drahé komodity i energie. Všechno se zkrátka sečte a promítá do finálních cen. Upřímně, nedá se s tím nic moc dělat než tyto důvody, které vznikají za hranicemi české ekonomiky, akceptovat,“ doplňuje Tomáš Čabaj.

Srovnání růstů cen tento rok vs. posledních 12 měsíců.

Trend a tempo růstu je podobné.

Období Hodnota
Indexy spotřebitelských cen úhrnem 01/22–06/22 113,245 %
Indexy potravin 01/22–06/22 116,708 %
Indexy stravování a ubytování 01/22–06/22 116,627 %

 

Období Hodnota
Indexy spotřebitelských cen úhrnem 06/21–06/22 117,263 %
Indexy potravin 06/21–06/22 117,980 %
Indexy stravování a ubytování 06/21–06/22 123,065 %

Zdroj dat: ČSÚ

Nejisté zprávy

Zásadní otázka, která se nejen v gastronomii řeší dnes a denně, se teď vztahuje k budoucnosti: Dosáhli jsme už vrcholu inflace? Nebo nás to teprve čeká po letních prázdninách či na konci roku? Čistě teoreticky, v případě, že budeme očekávat (pozitivně předpokládat), že ve zbytku roku bude inflace již jenom postupně klesat k nulové změně v prosinci 2022, znamená to, že i tak dosáhne roční potravinová inflace pásma 25 až 28 %. Nepříjemné, ale stejně spíš čísla z ekonomických teorií než konkrétní otázka pro nákupčí. „Pro naše fungovaní a ekonomickou realitu je spíš klíčové srovnání vývoje cen u zemědělských výrobců (zemědělské produkce) s vývojem cen potravin. V podstatě z jakéhokoliv grafu vidíme, že trendová linie je de facto totožná. Zjednodušeně řečeno, růst cen potravin stále jen následuje a dobíhá růst cen zemědělské produkce. A v tomto detailu je skrytý pověstný ďábel. Růst cen zemědělské produkce již teď dosahuje meziročně astronomické úrovně 38–40 %. To může pro potraviny znamenat další výrazný růst ještě v průběhu léta,“ vysvětluje nepříjemné skutečnosti Tomáš Čabaj.

A co náznak dobrých zpráv? „Konkrétně u našich dodavatelů vidíme velmi jemné ochlazení tlaku, jinak řečeno, již nezdražují všichni – skokově, najednou a prakticky ze dne na den. Aktuálně dochází zejména k nárůstu cen u vybraných položek vepřového masa. To je ale relativně běžný a opakující se jev v aktuální části roku, který v gastro sektoru známe. Dále přetrvává trvalý tlak od pekařů a vedeme také neustálou důležitou debatu týkající se výše logistických nákladů s ohledem na vysoké ceny pohonných hmot a elektrické energie,“ doplňuje Tomáš Čabaj s tím, že zároveň s napětím očekává, jaká bude letošní sklizeň u hlavních zemědělských komodit a na ni navazující výběrová řízení. „Právě tyto tendry nám jasně ukážou cenovou úroveň, ale i výši inflace na nadcházející období,“ shrnuje Čabaj. Horké inflační léto tedy bohužel pokračuje.

 

Další články k tématu:

načíst více příspěvků