Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Zachraňte jídlo s Delirestem: Připojte se k projektu Obědovka

13. 12. 2023

Z kuchyně

Na teplé, plnohodnotné jídlo nedosáhne denně tisíce lidí v azylových domech. Změnit jim den k lepšímu přitom může i jeden plný talíř. Společnost Delirest s organizací Zachraň jídlo spolupracuje už několik let a denně daruje kvalitní teplý oběd desítkám lidem v nouzi. Nyní se můžete zapojit i vy. V každé naší závodní restauraci napříč celou republikou najdete leták s QR kódem, díky kterému přispějete na dobrou věc.

Co je to Obědovka

Obědovka znamená žaludek plný teplého jídla i záchranu nevydaných porcí, které by se ve firemních jídelnách jinak vyhodily. Je to poukaz, který nasytí potřebné a pomůže neplýtvat jídlem. Koupí Obědovky pomůžete zachránit nevydané obědy z jídelen a doručit je k potřebným do sociálních zařízení.

Jak podpořit projekt Obědovka

Pomoct je opravdu jednoduché. Postačí během oběda v jakékoliv závodní restauraci společnosti Delirest naskenovat kód z letáku kampaně Obědovka.


Přispět můžete i hned. Darujte oběd lidem v nouzi pomocí darovací platformy Darujme.cz nebo naskenujte tento kód:

K plnému žaludku ostatních stačí opravdu málo:

  • Za 500 Kč zachráníte 20 porcí a nasytíte 20 lidí v nouzi.
  • Za 1 000 Kč zachráníte 45 porcí a nasytíte 45 lidí v nouzi.
  • Za 4 000 Kč zachráníte 200 porcí a nasytíte 200 lidí v nouzi.

Delirest doručil za rok lidem v nouzi přes 7 tisíc pokrmů

Zachráněné obědy už déle než rok pomáhají v Praze a nově i v Berouně. S projektem Zachraň oběd spolupracují tyto naše závodní restaurace a školní jídelny (v tabulce jsou i místa, kam obědy putují).

Delirest U nás (Holešovice) -> Azylový dům Naděje (Žižkov)

Primirest (Hradčany) -> K srdci klíč (Dejvice)

Primirest (Beroun) -> Český červený kříž (Beroun)

Primirest (Tanvald) -> Rodinné centrum Maják (Tanvald)

Primirest Svobodná škola (Jablonec) -> Centrum denních služeb (Jablonec)

Primirest SŠ řemesel (Jablonec) -> Centrum denních služeb (Jablonec)

Kolik jídla jsme darovali? (Data jsou platná k polovině listopadu 2023).

Delirest Restauraci U nás – 3 336

Primirest Gymnázium Kepler – 2 916

Primirest Beroun – 701

Primirest Tanvald –126

Primirest ZŠ Jablonec n. N. – 26

Primirest SŠ Jablonec n. N. – 37

Jak darování obědů funguje?

Zprostředkovatelem pomoci mezi dárcem a příjemcem nevydaných hotových obědů i držitelem know-how je nezisková organizace Zachraň jídlo. Ta na začátku vytipuje v blízkém okolí dané jídelny vhodného příjemce a nabídne mu možnost zapojit se do projektu.

Do prvních týdnů mu taky zapůjčí jednoporcové rekrabičky, ve kterých se jídlo do charity nebo azylového domu vozí, aby si všichni mohli vyzkoušet, jak u nich může darování obědů fungovat. Úkolem příjemce je zajistit si vyzvedávání a převoz obědů a později zakoupit vlastní rekrabičky. Na straně dárce stačí ochota prázdné rekrabičky umývat v profesionální myčce nádobí a ukládat do nich nevydané porce oběda.

Veškeré další legislativní záležitosti, které se darování hotových jídel týkají, shrnuje manuál pro provozovatele stravovacích služeb s názvem Jak darovat hotové pokrmy? Na jeho vzniku se už od začátku přímo podílela společnost Delirest. Právě v její restauraci „U nás by Delirest“ v pražských Holešovicích se vše testovalo a pilovalo tak, aby systém darování bezchybně fungoval.

 V manuálu se zájemci na 24 stranách dozvědí, jaké právní nebo hygienické předpisy souvisí s darováním jídla, příručka ale dokáže poradit i s tím, jak na odečet DPH při bezplatném předání, nebo obsahuje vzory předávacího protokolu a analýzy kritických bodů HACCP, která zajišťuje bezpečnost potravin.

Print Friendly, PDF & Email

Další články k tématu:

načíst více příspěvků