Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Kuchař Slanina učí děti koloběh potravin na prázdninovém kempu

8. 6. 2021

Z kuchyně

Děti vyrážejí v létě na různá místa. Některé jedou na tábor, jiné táhne sport nebo chodí klasicky třeba do skautského oddílu. Velké oživení do nabídky letních aktivit pro děti přidal před pár lety kuchař Ondřej Slanina. Muž známý z televizní show a spolupracovník Compass Group letos organizuje už posedmé týdenní kemp, kde učí mladou generaci vařit i uvědomit si hodnotu potravin.

„Jde mi o to, aby děti získaly zručnost v kuchyni, ochutnaly suroviny, ke kterým se třeba jen tak nedostanou, a zjistily, jak pestré dovede jídlo být. A taky hodně o to, aby si uvědomily, jaký je řetězec operací za tím, než si potraviny koupí někde v supermarketu,“ vysvětluje základní myšlenku Slanina.

Ne, hned od začátku takhle košatá nebyla. Než se do pořádání kempu pustil, chtěl zkrátka jen zorganizovat něco pro děti. Až jeho společník v gastrobyznysu ho navedl, že fajn může být právě takový „tábor“. Myšlenka se tehdy zrodila v červnu a v srpnu už se konal první ročník.

Celý program je pětidenní. Děti každý den vaří dvě až tři jídla pro nejrůznější příležitosti, ale mají taky prostor pro hry, aby měly kde vyběhat přijatou energii, a jezdí na exkurze (tedy, pokud to pandemická situace dovolí). Slanina a jeho kolegové je berou na farmy nebo třeba do masokombinátu. „Je to proto, aby si uvědomily celý potravinový koloběh – aby viděly, jak se plodiny pěstují, že se o ně musí někdo postarat a že je třeba každé zvíře nakrmit. Že až díky tomu je z něj maso, které si koupíme v supermarketu,“ líčí Slanina, který má totiž zkušenost s tím, že část dětí to vnímá tak, že jídlo se bere až právě v supermarketu. Co je za tím, už jim nedochází.

Cesta potravin od samého počátku

Děti, které na jeho kemp přijíždějí hlavně z městského prostředí, tak jdou až k samému počátku cesty, na jejímž konci je salát nebo usmažený řízek. Na vlastní oči vidí, jak zelenina roste a že každé ráno musí někdo vstát a zalít ji, pak sklidit a postarat se o správné uskladnění a přepravu. A že k chovu zvířat patří kydání hnoje, pravidelná a správná výživa, porážka a zpracovatelská část. „Věřím, že když to všechno vidí, tak pak doma jen tak něco nevyhodí a budou nad potravinami a jejich využíváním víc přemýšlet. Je mi jasné, že to možná nebude hned. Teď mají asi největší zážitek z vaření samotného, ale třeba časem nebo v dospělosti se jim to všechno vybaví,“ doufá Slanina.

Podobná slova o uvážlivém nakládání se surovinami a o udržitelnosti teď kolem sebe pravděpodobně slýcháte čím dál častěji. A dá se čekat, že se to bude ještě stupňovat. Slanina ale na rovinu říká, že to vlastně nemá rád. „Nelíbí se mi, jak se to nafukuje. Přijde mi, že jsou to základní věci, které není třeba až tak zdůrazňovat. Ale děti se je naučit musí. Musí vědět, že když třeba špatně upečou maso, znamená to, že nějaké zvíře zemřelo zbytečně,“ zdůrazňuje kuchař.

Jeho kempy jsou určené pro děti od asi osmi let, mladší kuchaře Slanina a jeho kolegové nepřijímají, protože vaření vyžaduje přece jen nějaký stupeň motoriky. Letošní ročník startuje na začátku srpna a jako vždycky se počítá s tím, že když se naplní jeden termín, vypíše se další. Podle zkušeností organizátorů je to třeba. Dětí jezdí i opakovaně – program se každý rok trochu mění, a i kdyby ne, tak jak účastníci rostou, odnášejí si z akce pořád nové a nové zkušenosti.

Ryba z rybníku rovnou na gril

„Je vidět, že vaření je vždycky chytne. Děláme s nimi všechno možné včetně grilování nebo pizzy, kterou je učíme vyrobit z těch správných surovin. A jiný den jdeme třeba k nám na rybník a pak si upečeme rovnou to, co chytneme,“ dává další příklad Slanina. Přiznává, že vlastně není žádný pedagog a s dětmi se baví tak jako s kýmkoliv jiným. „Což ale taky znamená, že když dělá někdo nepořádek, nemažu se s ním,“ směje se kuchař, který už intenzivně chystá letošní ročník a doufá v to, že pandemická opatření se ho dotknou co nejméně.

Další články k tématu:

načíst více příspěvků