Porce okoralého jídla vystavené poblíž servírovacích okýnek. V době zahájení výdejů obědů jsou ještě hezké na pohled, ale po pár hodinách výdeje? Všichni od nich raději odvrací zrak. Přesto 95 % provozoven stále tyto vzorové porce požaduje. Co za tím stojí?
Samozřejmě, každého z nás zajímá, jaké jídlo si právě objednává a na čem si za pár chvil bude pochutnávat. Troufám si ale tvrdit, že většině z nás by stačila fotografie daného jídla, a to i v případě, kdy si podle názvu nedokážeme představit, co nám na talíři přistane. Podle Petra Brože, manažera pro bezpečnost a environment společnosti Compass Group v České republice, je však situace v závodním stravování jiná. Dle jeho slov až 95 % provozoven vzorové porce požaduje.
Síla zvyku
„Někde to došlo tak daleko, že jsme navrhli zrušení vzorových porcí a klient na ně přistoupil. Vybavili jsme proto restaurace monitory s fotografiemi aktuálního menu. Zhruba po týdnu propukla mezi strávníky tak velká nespokojenost, že jsme vzorová jídla museli vrátit zpět. A to i přes to, že zrovna tato provozovna funguje na objednávkovém systému a strávník si objednané jídlo nemůže na základě jeho vzhledu změnit,“ popisuje Brož nepochopitelnou situaci na některých provozovnách.
Podívejme se na to řečí čísel. Compass Group, celosvětově největší poskytovatel závodního a školního stravování, denně připravuje tisíce porcí jídel. Na každé provozovně je na výběr alespoň ze dvou jídel a každé z nich musí mít svoji vystavenou verzi. Ročně to pak dělá na 300 tisíc porcí jídel, které jsou rovnou určeny do koše. Přepočítáme-li to na hmotnost, vychází to na neuvěřitelných 150 tun vyhozeného jídla za rok. A to pouze kvůli tomu, abychom se podívali, co jsme si to objednali.
Změna musí začít u každého z nás
„S velikostí naší společnosti přichází i obrovská zodpovědnost, které jsme si vědomi. Plýtvání jídla je celosvětovým problémem a my se jej ze své pozice snažíme řešit. Vzorové porce jsou však pozůstatky doby minulé, které si vlečeme s sebou jako kouli na noze. Máme je pevně ukotvené ve smlouvách a jejich změna je bohužel běh na dlouhou trať. Podle nejnovějších měření se na světě vyhodí zhruba třetina jídla. Proto se už ve fázi příprav snažíme toto procento v našich restauracích omezovat. Začít však musí každý u sebe, ať už důsledným výběrem jídla, nebo správným odhadem velikosti své porce,“ vysvětluje Petr Brož, proč není možné vzorové porce jednou provždy z jídelen odstranit.