Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Jak správně jíst: Půlku by měla tvořit zelenina

26. 3. 2024

Co nám chutná

Denně vypít alespoň dva litry tekutin. A jíst alespoň pětkrát nebo šestkrát denně. Ideálně malé porce. To jsou poučky, které jste už určitě někdy slyšeli, když jste se někoho zeptali, jak správně jíst. Jenže podle Kristýny Ostratické, Fit Brand Chef Delirest a Primirest, už jsou obě tvrzení překonaná. „Žádná dogmata neplatí pro každého. Základem je naučit se vnímat potřeby svého těla, užívat si jídlo a jíst nejen ústy, ale také očima,“ říká.

Jak jíst zdravě: Myslete na vlákninu

„Nenásledujte rady, které vám nedávají smysl. Jídlo by pro každého z nás mělo být také zábavou, nejen konzumací hmoty. Protože pokud si jídlo užíváte, má to pro váš organizmus mnohem větší přínos,“ vysvětluje Kristýna Ostratická.

Přesto však má pro lidi jeden užitečný tip, jak přemýšlet o jídle. „Při debatách s lidmi, kterým pomáhám dostat se do formy nebo zhubnout, mám takovou pomůcku. Ukážu jim takzvaný denní talíř a znázorním na něm poměry živin, které by měli za den sníst. První čtvrtku tvoří bílkoviny – tedy vejce, maso, mléčné výrobky nebo například tofu či ryby. Další čtvrtinu představují přílohy, jež obsahují sacharidy. Sem patří ale také sladké nápoje nebo ovoce. Zbylou polovinu by měla tvořit zelenina. Jednak díky vitamínům a minerálním látkám, ale hlavně kvůli vláknině. Právě vláknina je jednou z opravdu velmi důležitých částí naší stravy, protože se stará o to, aby naše střeva byla zdravá a správně pracovala. Málokdo si uvědomuje, jak moc je ve výživě důležitá role našich střev. Tam se odehrává strašná spousta funkcí,“ říká Kristýna Ostratická.

Nejlepší recept je zdravý selský rozum

Jak jíst zdravě: Moč vám řekne, jak často pít

Co se týká pití, úplně neplatí pravidlo o dvou litrech denně. Znovu by základem mělo být sledovat v průběhu dne potřeby svého těla – a pro mnohé možná trochu překvapivě – také svoji moč.

Zdravá moč by měla být čirá a bez zápachu, samozřejmě s výjimkou první ranní moči. Pokud je tělní tekutina zabarvená nebo si nese výraznou čichovou stopu, tělo vám dává signál, že je potřeba se napít. Do dvou litrů denně přitom nepatří alkohol, káva, zelený čaj, ale ani jakékoli slazené nápoje. Ty totiž tělu nepřinášejí potřebnou očistu, ale spíše ho zatěžují dalšími cukry a škodlivými látkami.

„Nejlepší recept je zdravý selský rozum. Při jídle i při pití. U jídla je to tak, že když si dáte k obědu talíř těstovin se smetanovou omáčkou, splnili jste podstatnou část denního příjmu sacharidů a tuků, ale prakticky nic ze zeleniny. Proto je dobré si to k večeři vykompenzovat a dát si více zeleniny s vhodnou, méně tučnou bílkovinou. Ze zeleniny vybírejte všechny pestrobarevné druhy, protože většinou každá barva přináší tělu jiný druh vitamínů i minerálních látek. Hodně doporučuji veškerou listovou zeleninu, protože ta obsahuje užitečný chlorofyl i různé hořčiny, které zlepšují činnost celého trávicího ústrojí. V případě pitného režimu je samozřejmě důležité uzpůsobovat si jej podle typu aktivity během dne. Pokud hodně sportuji nebo je venku velké horko, je dobré pít výrazně více. To stejné platí ale i pro klimatizované kanceláře, které hodně dehydratují,“ říká Kristýna Ostratická.

Jak jíst zdravě: Jezte také očima

Takhle ne, jídlu věnujte svoji plnou pozornost

Pro ideální příjem potravy platí ale i překvapivé poučky. Například jíst jídlo také očima a před každou porcí se alespoň pětkrát zhluboka nadechnout. „Dříve se lidé před jídlem modlili, což rozhodně mělo něco do sebe. Nejen v oblasti spirituálnosti, ale i v oblasti zdravé výživy. Protože si člověk vážil porce na talíři a víc pak vnímal, co ve skutečnosti jí. Hodně lidí příliš hltá a jídlo spíš polyká, než kouše. Přitom ve chvíli, kdy se například jen párkrát nadechneme před jídlem, začnou se nám v ústech tvořit sliny, což je pro samotné jezení i trávení skvělé. Stejně tak platí, že jídlo, které si vychutnáváme, dává našemu tělu podstatně více živin než to, které zhltneme bezmyšlenkovitě. Nebo se u něj nedej bože díváme do telefonu nebo počítače,“ vyjmenovává žena, na jejíž figuře je skutečně vidět, že to, co doporučuje svým strávníkům, také sama dodržuje.

„Každé jídlo přece představuje určitý předěl našeho dne. Je to chvilka oddechu, kdy si můžeme odpočinout od ostatních povinností v rámci dne. Tak neblázněme, vnímejme, co jíme, a pozorujme, co to dělá s naším tělem. Zjišťujme, co nás nadýmá a co nás odlehčuje. Prostě trochu přemýšlejme a bavme se. A neřešme dogmaticky žádné poučky, protože stres není dobrý nikdy,“ uzavírá Kristýna Ostratická.

Vyvážené stravování i do našich jídelen

Cesta vyměnit kvantitu za kvalitu se ukazuje jako výhodná i u jiných výživových kategorií a v životě obecně. Protože firemní, závodní i školní stravování může a dokáže být daleko barevnější něž kdysi, navíc nevyžaduje žádné větší sebezapření. V našich školních jídelnách a firemních restauracích Delirest a Primirest najdete každý den v nabídce skvělá jídla z ucelené řady FIT menu.

Zdravě a chutně pro nás znamená, že si každý den zaručeně pochutnáte a zároveň si udržíte pracovní nasazení i soustředění. Myslíme na všechny, kdo na svém talíři sledují vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů, mají dietní omezení, potravinové intolerance nebo prostě jen chtějí jíst zdravě. A v nabídce jsou i řádná vegetariánská jídla v rámci Veggie menu.

Dáváme si přitom záležet na tom, aby naše bezmasá jídla byla plnohodnotná, chutná, vždy z čerstvých surovin a hlavně, aby měla i nápad! I proto jsou naše vegetariánské pokrmy čím dál oblíbenější. Jejich seznam je opravdu dlouhý, pro inspiraci jich vybíráme proto jenom pár:

Cizrnové karí

Pohanka s pečenými bramborami a sýrem typu Feta

Falafel se salátem tabouleh

Soba nudle se zázvorovou zeleninou

Čočkový dhal s mrkví a květákem

Další články k tématu:

načíst více příspěvků