Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Školní obědy se mění: 9 z 10 dětí má na výběr z vícero jídel

28. 8. 2023

Z kuchyně

Podle průzkumu agentury Ipsos zazní každý školní den ve více než 4/5 domácností stará známá otázka: „Tak co bylo na oběd a jak pak ti to chutnalo?“ Ptali se vás na to vaši rodiče a vy se nyní tážete svých potomků také, časy se v tomto směru nemění. Co se však mění, je šíře nabídky, pouze každé desáté dítě nemá na výběr z vícero pokrmů. A jinak také vypadá skladba školních jídelníčků, alespoň v některých jídelnách.

Na kvalitě stravy stojí a padá naše zdraví

Všichni se snad shodneme na tom, že je důležité, aby děti dostávaly ve školní jídelně kvalitní a chutné pokrmy. Zmiňovaný průzkum tuto hypotézu potvrzuje. Rodiče podle něj chtějí, ať potomkům v jídelně:

  • chutná (64,4 %)
  • a aby jedli zdravě a vyváženě (61,8 %).

Přičemž kvalita a vyváženost by měla být alfou a omegou školního jídelníčku, protože konzumace potravin s nedostatečnými nutričními hodnotami má neblahý dopad na zdraví našich dětí. A jelikož se ve školních jídelnách stravuje převážná většina dětí a teenagerů v Česku (76,7 %), můžou právě jídelny významně ovlivnit stravovací návyky naší budoucí generace.

3 nejčastější prohřešky školních jídelen

Ne všude se však vydaly tou správnou cestou. I přesto, že se děti ve škole učí, jak vypadá racionální a vyvážená strava, přijdou do školní jídelny, kde to ne vždy funguje.

  1. Děti vědí, že by si ke každému dennímu jídlu měly dát ovoce či zeleninu o velikosti pěsti. Častokrát však tuto možnost v jídelně nemají.
  2. Učitelé je upozorňují na neblahé důsledky konzumace sladkých nápojů, a přesto některé jídelny nabízejí k pití sladké šťávy.
  3. Někdy k obědu dostanou i sladkou nutričně nevyváženou tyčinku, a přitom jim říkáme, aby se takovým pamlskům vyvarovaly.

Školy a školky, kde dětem chutná a jedí kvalitně

Vše přitom stojí a padá na jednoduchých změnách. My v Primirestu, jsme se rozhodli jít příkladem. Už rok v našich školních jídelnách napříč celou Českou republikou pracujeme s novou strukturou jídelního lístku. Ten spoluvytvořila naše nutriční specialistka Kristýna Ostratická.

Ta o změně říká: Jsem ráda, že se tento projekt v našich školních restauracích „zabydlel“ a přes počáteční nedůvěru se shledává s pozitivním ohlasem. Pravdou je, že mezi dětmi stále vítězí česká klasika, ale už jen to, že se na jídelníčku objevuje i jiná více zeleninová varianta, je skvělé. Děti díky tomu dostanou do podvědomí, že to není nic „výjimečného“, ale takové pokrmy jsou samozřejmou součástí našich jídelníčků. Tento fakt jistě ovlivní jejich výběr minimálně do budoucna. Věřím, že díky tomu nastoupí „nová generace“ strávníků, která už nebude tvrdit, že zeleninu si dá jen „namletou přes vepřové“.

 „Z mého pohledu musím říct, že přes prvotní obavy z nového menu a názvů některých pokrmů, si děti rychle zvykly a změny poté braly spíše pozitivně. Pokud je název nějakého etnického jídla obsahově nic neříkající, dodáme do menu vysvětlivku, co obsahuje, aby hlavně rodiče menších dětí věděli, co dětem objednávají,“ popisuje Tomáš Cikhart Brand Chef Primirest ČR/SR.

Žebříček nejoblíbenějších dětských pokrmů od Primirestu

Co se mlsných jazýčků týče, děti si pochutnají jak na české klasice, tak i na zahraničních delikatesách. Na jídelníčku nechybí ani luštěniny. Podle Tomáše Cikharta si malí strávníci oblíbili například čočku na kyselo s vejci.

Podívejte se, co děti nejraději baští:

Česká klasika

  1. Svíčková
  2. Rajská s těstovinami
  3. Rajčatové omáčky s těstovinami

Zahraniční pokrmy

  1. Kung pao s rýží
  2. Pšeničné nudle se zeleninou

A co sladká jídla? Milují to, co jsme milovali za mlada i my:

 

Výhody menu od Primirestu

Zpestřujeme jídelníček: Každodenně zařazujeme bezmasé – vegetariánské pokrmy, ale i jídla mezinárodní kuchyně (děti ochutnají pokrm z jiné země).

Bouráme stereotypy: Seznamujeme dětské strávníky s novými pokrmy a zdravými moderními surovinami (například v rámci bezmasých pokrmů).

Zařazujeme čerstvou zeleninu: Je součástí všech hlavních jídel s výjimkou sladkých pokrmů.

Myslíme lokálně a sezonně: Čerstvé a regionální potraviny chutnají lépe a mají vyšší nutriční hodnotu.

Snížili jsme celkové množství soli: Z receptur jsme kompletně vyloučili tavený sýr, který se do dětských jídelníčků nehodí (právě kvůli vyššímu obsahu tavicích solí).

Se surovinami pracujeme šetrně: Moderní konvektomaty v našich školních jídelnách umožní vaření na páře nebo pomalou a šetrnou úpravu masa přes noc. To má pak mnohem lepší stravitelnost a vyšší nutriční hodnotu než tradičně připravené maso.

Přečtěte si, jak jedí děti v Tanvaldu – v první samoobslužné výdejně obědů v tzv. finském modelu.

Vzorový jídelní lístek pro školní jídelnu

 O tom, že to myslíme vážně, vás přesvědčí náš vzorový jídelníček:

 

Další články k tématu:

načíst více příspěvků