Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahlédněte s námi pod pokličku závodního a školního stravování

Vyhledávání

Kdy vzniká nárok na příspěvek na stravování: Jak na firemní kantýnu

27. 6. 2023

Z kuchyně

Podle průzkumu Hospodářské komory nabízí v dnešní době příspěvek na stravování 93 % firem, mnoho zaměstnanců ho tedy častokrát považuje za samozřejmost. I proto se může zdát, že se jedná o zákonem danou povinnost ze strany zaměstnavatele. Opak je však pravdou.

Zaměstnanec nemá ze zákona na příspěvek na stravování automaticky nárok, pouze mu vzniká nárok na přestávku na oddech a stravování.

Příspěvek na stravování: Stravné čili diety

Na co už zaměstnanec nárok ze zákona má, je příspěvek na stravné, který možná znáte pod pojmem „diety“ a slouží jako kompenzace výdajů během služebních cest. Zde je už zaměstnavatel podle zákoníku práce povinen stravné za určitých podmínek poskytnout. Podmínkou je, že na služební cestě musíte strávit více než 5 hodin.

Příspěvek zaměstnavatele na stravování vzniká při přítomnosti delší než 3 hodiny

Když se zaměstnavatel rozhodne poskytovat benefit příspěvku na stravování na základě vnitřního předpisu anebo dohody v kolektivní smlouvě, zaměstnanci na něj vzniká nárok, pouze pokud je v daný den práci déle než tři hodiny, a to i s přestávkami.

Obvykle u benefitu příspěvku na stravování platí, že si 45 % hradí zaměstnanec sám ze mzdy a zbylých 55 % je na zaměstnavateli. Jedná se však o nepsané pravidlo, už i v České republice najdeme zaměstnavatele, kteří poskytují benefit v plné výši, tedy hradí celé jídlo.

Jak poskytnout příspěvek na stravování

Zaměstnavatel má při poskytování příspěvku na stravování zpravidla 3 možnosti:

  • Stravenkový paušál
  • Stravenky
  • Stravování ve firmě

Poslední možnost je čím dál oblíbenější. Ostatně o důvodech si můžete přečíst v článku 5 výhod závodního stravování. Pokud chcete svým zaměstnancům nabídnout stravování ve firmě, máte ke zvážení opět několik variant.

Stravování ve firmě: Místní kuchyň

Mít ve firmě kantýnu má nespočet výhod, nemluvě o tom, že náklady na provoz vlastního stravovacího zařízení jsou daňově uznatelné.

Plusy závodního stravování pro zaměstnavatele ve zkratce:

  • Zaměstnanci tráví čas pospolu
  • Společné jídlo zvyšuje jejich produktivitu
  • Snižuje se pracovní stres
  • Obědové pauzy se neprodlužují přesunem do externích restaurací
  • Můžete ovlivnit, co se v kuchyni podává

Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, nemusíte hned shánět kuchaře a zjišťovat, jak to celé uchopit po legislativní stránce. Své starosti svěřte externímu dodavateli – zjistěte, jak vybrat provozovatele vaší kantýny. A abyste byli na adepty dobře připraveni, sepsali jsme pro vás článek: Jaké otázky si položit, když zadáváte tendr.

Stravování ve firmě: Dovoz stravy a výdej na místě

Při pohledu na náklady za zařízení profesionální kuchyně se vám mohou protočit panenky, a to hned několikrát.

Levnějším řešením pro vás může být dovoz stravy z externí kuchyně, na vás tedy zůstane pouze ohřev a výdej. A vlastně i tuto službu zvládne váš externí dodavatel.

Stravování ve firmě: Zkuste automaty

Po poslední možnosti sahají například firmy, kterým prostor pro závodní kuchyň nezbývá. Automaty vydají hotové plnohodnotné jídlo, které stačí ohřát a zkonzumovat.

Cest, jak nabídnout příspěvek na stravování pro vaše zaměstnance, je zkrátka několik. Postačí si vybrat, kterou se vydáte.

Print Friendly, PDF & Email

Další články k tématu:

načíst více příspěvků